32 241 61 45986Interwencje i zdarzenia

22-01-2016

Strażnicy ujawnili utracony pojazd…


22 stycznia br. funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzili czynności związane z dwoma od dłuższego czasu nieużytkowanymi pojazdami na parkingu przy ul. Nowaka 5. Podczas rutynowego sprawdzenia okazało się ze jeden z pojazdów widnieje w policyjnej bazie jako utracony. Sprawa została przekazana Policji.

09-01-2016

Bezdomny pod wpływem dopalaczy dokonał samookaleczenia...

Dopalacze to substancje psychoaktywne wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Podobnie jak narkotyki, mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Nie da się do końca przewidzieć, jak na chemię zawartą w dopalczach zareaguje organizm. O skutkach działania tych substancji strażnicy mogli się naocznie przekonać podczas interwencji przy ul. Katowickiej 151, gdzie na ostatnim piętrze miał przebywać bezdomny. Przybyły na miejsce patrol próbował nawiązać rozmowę z mężczyzną, jednak ten wbiegł na strych, po czym wyjął żyletkę i dokonał samookaleczenia, kilkakrotnie nacinając sobie lewe przedramię. Strażnicy byli zmuszeni do użycia środków przymusu bezpośredniego i odezwładnienia mężczyzny. Mimo to był on coraz bardziej agresywny i próbował uderzać głową w podłogę. Dopiero gdy funkcjonariusze wezwali dodatkowe wsparcie oraz Pogotowie Ratunkowe - sytuacja została opanowana. Mężczyznę przewieziono do szpitala na oddział toksykologiczny, gdyż poczynione ustalenia wykazały, że był pod wpływem dopalaczy oraz amfetaminy.

21-12-2015

Skrzynka na listy zniszczona przez petardę…

Do nietypowej interwencji doszło 19 grudnia 2015r. w godzinach wieczornych przy ul. Strzelców Bytomskich 32. Wybuch petardy zniszczył skrzynkę pocztową, a w tym część korespondencji. Strażnicy zabezpieczyli kilkanaście listów, kartek świątecznych oraz karata bankomatową, które po przekazaniu na pocztę i do banku szybko powinny trafić do adresatów. Sprawców na razie nie wykryto. Czynności wyjaśniające prowadzi Policja.

11-12-2015

Mężczyzna pod wpływem narkotyków zataczał się w bramie posesji...


10.12.2015 patrol zmiany popołudniowej otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie leżącym w bamie posesji przy ul. Wolności 32. Na miejscu okazało się, że mężczyzna jest prawdopodobnie pod wpływem substancji psychoaktywnych. Zwłaszcza, że posiadał przy sobie foliowe woreczki z suszem koloru zielonego. Wezwani na miesce ratownicy medyczni zabrali w/w do szpitala, a znaleziona substancja została przekazana Policji.

10-12-2015

Pies głodzony i przetrzymywany w niewłaściwych warunkach...


9.12.2015r. w godzinach rannych dyżurny otrzymał zgłoszenie dotyczące przetrzymywania psa w nieodpowiednich warunkach na terenie posesji przy ul. Katowickiej 181. Przybyły na miejsce patrol zastał bardzo zaniedbane zwierzę, które nie miało dostępu do wody i jedzenia. Z uwagi na podejrzenie znęcania się nad zwierzęciem, na miejsce wezwano Policję oraz przedstawiciela Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Psa przewieziono do schroniska z uwagi na konieczność podjęcia pilnego leczenia weterynaryjnego, natomiast wobec opiekuna psa, którego na miejscu nie było, czynności prowadzi Policja.

17-11-2015

Udaremniona próba samobójcza...14.11.2015r. około godz. 16:25 strażnicy pełniący służbę na radiowozie interwencyjnym otrzymali od patrolu Policji informację o poszukiwaniach kobiety, która jest połączona telefonicznie z dyżurnym Pogotowia Ratunkowego i grozi popełnieniem samobójstwa poprzez rzucenie się pod samochód w rejonie ulicy Katowickiej. Kobietę odpowiadającą rysopisowi strażnicy zauważyli w okolicy ulicy Stalmacha. Po rozpoznaniu została przekazana przybyłemu na miejsce patrolowi Policji.

13-11-2015

Sprawca rozboju ujęty...W dniu 12.11.2015r. w godzinach rannych na wysokości ul Hajduckiej 44 strażnicy zauważyli dwóch szarpiących się mężczyzn. Przeprowadzone ustalenia wykazały, że jeden z nich pobił na klatce schodowej swoją byłą żonę i ukradł jej torebkę, a drugi próbował go zatrzymać. Sprawca rozboju został ujęty przez funkcjonariuszy i przekazany Policji. Poszkodowana kobieta na szczęście nie doznała poważniejszych obrażeń.

02-11-2015

Usiłował ukraść kwiaty z grobu...31.10.2015r. około godz. 10:40 patrolujący rejon cmentarza przy Parafii św. Barbary, strażnicy zauważyli mężczyznę, który próbował ukraść kwiaty z grobu. Jak się później okazało, ten sam mężczyzna kilkadziesiąt metrów dalej prowadził handel kwiatami i zniczami. Czynności związane z usiłowaniem kradzieży przejęła Policja, natomiast mężczyznę dodatkowo ukarano mandatem za prowadzenie działalności handlowej bez wpisu do ewidencji.

02-11-2015

Kobieta prawdopodobnie wyskoczyła z okna...1 listopada około godz 14.25 w trakcie przejazdu ulicą Bogedaina patrol zauważył leżącą na chodniku kobietę, której pomocy udzielała osoba po kursie ratowniczym. Strażnicy natychmiast wezwali Pogotowie Ratunkowe, które po przybyciu podjęło dalsze czynności reanimacyjne. Na miejsce wezwano również policję, która wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

27-10-2015

Pomogli skrajnie wyczerpanemu mężczyźnie...

23.10.2015r. we wczesnych godzinach rannych do dyżurnego wpłynęła interwencja dotycząca skrajnie wyczerpanej osoby w jednym z mieszkań przy ul. Armii Krajowej w Chorzowie. Przybyły na miejsce patrol w przedpokoju zastał mężczyznę, który nie potrafił nawet wstać z podłogi o własnych siłach. Strażnicy po udzieleniu niezbędnej pomocy, wezwali na miejsce Pogotowie Ratunkowe które zabrało lokatora mieszkania do szpitala. Sprawa została przekazana do Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie.

27-10-2015

Odnaleźli skradziony samochód...

26.10.2015r. w godzinach rannych w okolicach ul. Barbary podczas patrolu strażnicy zauważyli samochód marki Fiat Seicento z uszkodzonym zamkiem w drzwiach od strony kierowcy. Funkcjonariusze zawiadomili dyżurnego, który na podstawie numerów rejestracyjnych ustalił, że pojazd został skradziony właścicielowi z terenu Chorzowa. Strażnicy zabezpieczyli samochód do czasu przybycia patrolu z KMP Chorzów. Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi Policja.

15-09-2015

Zatkał sasiadowi wlot kominowy...

14.09.2015r. około godz. 20.30 do Straży Miejskiej wpłynęła interwencja dotycząca zadymienia w mieszkaniu przy ul. 3 Maja 56. Funkcjonariusze będący na miejscu, wezwali Straż Pożarną, która po przeprowadzeniu oględzin ustaliła, że przewód kominowy został złośliwie zatkany szybą. Okazało się, że sprawcą okazał się sąsiad, który chciał w ten sposób sprawdzić kto opala kable w mieszkaniu. Sprawą zajmie się Policja.

15-09-2015

Sprawcy pobicia złapani...

W dniu 12.09.2015r. około godz. 4:40 w okolicy ul. Katowickiej 96 doszło do pobicia mężczyzny. Funkcjonariusze w okolicach estakady napotkali dwóch mężczyzn odpowiadających rysopisom sprawców. Osoby zostały ujęte i po rozpoznaniu przez pokrzywdzonego, przekazane Policji. Poszkodowany trafił na badania do szpitala.

31-07-2015

Kierowca nie wylegitymował się...

28 lipca br. przy ul. Gałeczki 47 funkcjonariusze podjęli interwencję wobec kierowcy, który nie zastosował się do obowiązującego w tym miejscu znaku drogowego B-1 "zakaz ruchu". Mężczyzna nie okazał dokumentów i odjechał z miejsca zdarzenia... Przypominamy, że zgodnie z art. 12 Ustawy o Strażach Miejskich Gminnych - strażnik miejski ma prawo do legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach celem ustalenia ich tożsamości... Wobec sprawcy prowadzone są czynności związane zarówno z wykroczeniem drogowym, jak i nieokazaniem dokumentów.

30-07-2015

Kolejni sprawcy kradzieży ujęci...

29.07.2015r. około godz. 11.15 funkcjonariusze udali się na ulicę 3 Maja 25, gdzie miało dochodzić do dewastacji elementów metalowych zadaszenia budynku PGM. Zgłoszenie potwierdziło się, elementy były prawdopodobnie przygotowywane do kradzieży. Sprawców przekazano Policji.

30-07-2015

Kolejni sprawcy kradzieży ujęci...

28.07.2015r. około godz. 21.00 przy ulicy Głównej 58 doszło do kradzieży elementów drewnianych przeznaczonych na remont budynku należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej "Barbara". Sprawcy zostali ujęci przez patrol w pobliżu ulicy Gdańskiej 10 i po ustaleniu okoliczniści zdarzenia zostali przekazani Policji. Szkoda została wyceniona na około 250 zł.

15-07-2015

Ujęto sprawców kradzieży flag...

W dniu 15.07.2015r. podczas patrolu ulicy Faski i Wolności funkcjonariusze ujęli dwóch mężczyzn - sprawców kradzieży flag Śląska umieszczanych na latarniach oświetlenia ulicznego. Flagi odzyskano, a sprawców przewieziono na Komisariat II Policji w Chorzowie.

24-04-2015

Zabezpieczenia w trakcie meczu Ruch Chorzów - Legia Warszawa...

W dniu 24.04.2015r. ze względu na odbywający się na stadionie przy ul. Cichej mecz ekstraklasy, do służby oddelegowano dodatkowych funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Mieli oni za zadanie zabezpieczyć parking przy DTŚ od strony ul. Działkowej. W trakcie zabezpieczenia nie doszło do żadnych zdarzeń.

14-04-2015

Kradzież w "Żabce" - sprawca ujęty ...

14 kwietnia br. około godziny 13.30 przy ul. 3 Maja 32 przejeżdżający patrol Straży Miejskiej zauważył wybiegającego ze sklepu "Żabka" sprawcę kradzieży oraz biegnącego za nim funkcjonariusza Policji. Strażnicy podjęli pościg i mężczyzna został ujęty na terenie cmentarza mieszczącego się przy ul. Janasa w Chorzowie. Sprawcę przekazano Policji.

05-03-2015

Ujęci sprawcy dewastacji garażu ...

W dniu 4 marca 2015r. około godziny 13:50 do Straży Miejskiej wpłynęła interwencja z ulicy Siemianowickiej 56, gdzie miało dojść do dewastacji garażu przy budynku. Na miejscu patrol zastał trzech mężczyzn, którzy wyrwali prawe i lewe skrzydło drzwi oraz tylną ścianę garażu. Sprawcy upierali się ze maja zgodę od właściciela na rozbiórkę, lecz po przeprowadzeniu ustaleń, okazało się, że takowej nie posiadali, a właścicielka wyceniła szkodę na kwotę 700 złotych. Osoby zostały przekazane patrolowi z Komisariatu II Policji, gdzie prowadzone są dalsze czynności w tej sprawie.

26-02-2015

Poszukiwany ujęty w pościgu …

W dniu 25.02.2015r. około godz. 13:10 dwa patrole Straży Miejskiej podjęły pościg za mężczyzną, który miał być poszukiwany przez Policję - taka informacja wpłynęła od pracownika Wydziału Obywatelskiego tutejszego urzędu. Mężczyzna przemieszczał się w okolicach Urzędu Stanu Cywilnego, Placu Matejki, a następnie ulicy Dąbrowskiego, gdzie został ujęty przez patrol zmotoryzowany. Następnie przewieziono go w okolice Urzędu Miasta, gdzie już oczekiwał na niego patrol Komisariatu I Policji.

02-02-2015

"Uprowadzili" samochód pod wpływem alkoholu …

W dniu 30.01.2015r. około godz. 0:20 doszło do nietypowego zdarzenia przy ul. Konopnickiej 12 w Chorzowie. Właściclel samochodu VW Golf wchodząc do mieszkania zorientował się, że wypadły mu kluczki z auta. Jak się okazało, dostały się one w ręce mężczyzn, przebywajacych w tym czasie przy wejściu do klatki schodowej. Wsiedli oni do samochodu i odjechali. Poszkodowany zgłosił sprawę na Policję, a skierowany na miejsce patrol wraz ze zgłaszającym udał się na poszukiwania. Napotkani przy ul. Parkowej 20 sprawcy, gdy zobaczyli radiowóz, zaczęli uciekać skradzionym autem. Po pościgu mężczyźni zostali zatrzymani - okazało się, że są nietrzeźwi. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Policja.

21-01-2015

Dewastowali choinkę przy pomniku…

W dniu 18.01.2015r. około godziny 16:15 dyżurny przyjął zgłoszenie z monitoringu miejskiego o dwóch nieletnich dewastujących chionkę przy pomniku Gerada Cieślika. Zgłoszenie potwierdziło się - nieletni zrzucali bombki i ozdoby z choinki. Na widok nadjeżdżającego patrolu zaczęli uciekać, lecz strażnicy złapali ich w okolicach posesji przy ul. Rynek 7. Po sporządzeniu dokumentacji ze zdarzenia sprawa została przekazana Policji.

12-12-2014

Pożar na ul. Miechowickiej…

W dniu 12.12.2014r. doszło do kolejnego pożaru na terenie Chorzowa, tym razem na III piętrze kamienicy przy ul. Miechowickiej 3A. Jedna osoba zginęła, a sześć zostało ewakuowanych. Prawdopodobną przyczyną pożaru było składowanie materiałów palnych w pobliżu pieca węglowego. Podczas akcji gaśniczej miejsce zabezpieczała Straż Miejska i Policja.

25-11-2014

Usiłował włamać się do magazynu…

19 listopada około godziny 11.25 miała miejsce próba włamania do magazynu mieszczącego się na terenie firmy "VOX" przy ulicy Floriańskeij 26. Wysłany na miejsce patrol Policji, z uwagi na rozległy teren poprosił o wsparcie funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Wspólnymi siłami sprawcę ujęto, znaleziono przy nim 150-centymetrowy łom. Prowadzeniem dalszych ustaleń zajęła się sekcja dochodzeniowa Policji.

21-11-2014

Kolizja drogowa na ulicy Żołnierzy Września …

20.11.2014 około godziny 9.10 przy skrzyżowaniu ulicy Żołnierzy Września i Śląskiej doszło do kolizji drogowej dwóch pojazdów - VW Passata i Seata Cordoby. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Kierowca Seata był przez chwilę uwięziony w samochodzie, po tym jak jego auto uderzyło w słup sygnalizatora świetlnego, ale po interwencji Straży Pożarnej został uwolniony. Teren podczas akcji zabezpieczali funcjonariusze Straży Mieskiej.

Złapał złodzieja po służbie...

20-11-2014

Wczoraj popołudniu, wracający z pracy strażnik miejski zauważył jak z pobliskiego sklepu "Biedronka" wybiega mężczyzna z koszykiem pełnym alkoholi, a za nim ochroniarz. Nie zastanawiając się długo udał się w pościg za uciekinierem. Do akcji włączył się także przejeżdżający tamtędy patrol Policji. Złapany na pobliskim skwerze złodziej, został przewieziony na Komendę Miejską Policji, a następnie osadzony w areszcie.

Sprawca pobicia zauważony na kamerach miejskiego monitoringu...

08-11-2014

W dniu 8 listopada we wczesnych godzinach rannych dyżurny skierował patrol ulicę Katowickią 90. Według informacji uzyskanej od pracownika miejskiego monitoringu - na przystanku komunikacji miejskiej miał znajdować się agresywny nietrzeźwy mężczyzna ubrany w kurtkę z kapturem. Po przybyciu funkcjonariuszy, na widok radiowozu osoba zaczęła uciekać, gdyż jak sie później okazało - wcześniej uderzyła jednego z przechodniów. Po pościgu osoba została przez patrol ujęta i przewiedziona na Izbę Wytrzeźwień w Chorzowie. Po wytrzeźwieniu zostaną wobec niego podjęte dalsze czynności.

Złapani sprawcy rozboju...

02-11-2014

W dniu 2 listopada 2014r. około godz. 22:40 dyżurny przekazał patrolowi informację o poszukiwanych sprawcach rozboju przy ul. Niedurnego w Chorzowie. Osoby odpowiadające ryspoisom sprawców funkcjonariusze zatrzymali przy ul. Pawła 12 - 40 minut później. Po rozpoznamiu przez poszkodowanego trzy osoby trafiły do aresztu, a jedna do Izby Dziecka.

Ujawniono kradzieże prądu...

29-10-2014

W dniu 29.10.2014r. w trakcie służb łączonych Straży Miejskiej i Policji funkcjonariusze ujawnili nielegalne pobory energii elektrycznej w dwóch mieszkaniach na terenie Chorzowa. Do zdarzeń doszło przy ulicach 16go Lipca 27 i Wolności 74. Sprawy prowadzi Komsariat I Policji.

Kontrola oświetlenia ulicznego i numeratorów ...

28-10-2014

Od 27 października 2014r. funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzą okresową kontrolę sprawności oświetlenia ulicznego i numeratorów porządkowych na terenie Chorzowa. Wszelkie uwagi dotyczące oświetlenia są na bieżąco przekazywane do firmy Tauron, natomiast za nieprawidłowości związane z numeratorem porządkowym odpowiada administrator posesji. Pamiętajmy o tym, że właściwe oświetlenie i oznakowanie posesji ułatwia służbom ratowniczym szybsze dotarcie na miejsce zdarzenia.

Kolizja na ul. Katowickiej...

27-10-2014

W dniu 27-10-2014 około godziny 15.00 na ul. Katowickiej przy skrzyżowaniu z ul. Krakusa doszło do kolizji drogowej. Jeden samochód dachował. Na miejsce wypadku skierowano służby ratunkowe, w tym straż pożarną. Dwa patrole Straży Miejskiej zabezpieczały miejsce zdarzenia. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Utrudnienia w ruchu trwały przez niecałą godzinę. Trwa ustalanie przyczyn kolizji.

Fałszywy alarm...

27-10-2014

W dniu 27-10-2014 około godziny 11.50 dyżurny otrzymał informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego przy chorzowskiej prokuraturze. Na miejsce zostały skierowane służby mundurowe, w tym straż pożarna , policja i straż miejska. Z budynku ewakuowano 36 osób, jak się okazało niepotrzebnie - podczas 30 minutowej akcji nie znaleziono żadnego ładunku, a teren w stanie bezpiecznym przekazano administratorowi. Nie wiadomo, kto był sprawcą zamieszania - żartownisiowi za takie zachowanie grozi nawet 8 lat więzienia.

złapany włamywacz...

23-10-2014

23.10.2014r. około godz. 16:15 na ul. Strzelców Bytomskich funkcjonariusze zauważyli trzech szarpiących się mężczyzn. Jednym z nich okazał się włamywacz, którego dwaj pozostali próbowali zatrzymać. Strażnicy ujęli sprawcę i przekazali Policji. Właściciel lokalu wycenił przygotowany do kradzieży materiał, na kwotę 750 zł.

Pościg za sprawcą kolizji...

23-10-2014

23 października 2014r. patrol zmiany popołudniowej podczas przejazdu ulicą Wolności zauważył uciekającego mężczyznę. Jak ustalono - uciekinier był sprawcą kolizji drogowej, która miała miejsce chwilę wcześniej przy skrzyżowaniu ul. Katowickiej z ul. Dąbrowskiego. Ujętego mężczyznę funkcjonariusze przekazali przybyłemu na miejsce patrolowi Policji. Sprawca był nietrzeźwy - badanie na zawartośc alkoholu wykazało 0,66mg/dm3.

Zatrzymany na gorącym uczynku...

17-10-2014

W nocy z 16 na 17 października około godziny 2:40, funkcjonariusze patrolujący ulice Katowicką, na wysokości numeru 76 zauważyli samochód z wybitą szybą w tylnych drzwiach. W środku siedział mężczyzna, który na widok radiowozu zaczął uciekać. Szybko jednak został zatrzymany. Po wstępnych ustaleniach złodziej został przewieziony na Komisariat II Policji w Chorzowie, a znalezione przy nim rzeczy zwrócono właścicielowi pojazdu.

Akcja deratyzacji...

10-10-2014

W okresie od 1 do 30 października, wszystkim właścicielom, zarządcom i administratorom nieruchomości przypominamy o obowiązku przeprowadzenia deratyzacji. Zabiegi sanitarne związane ze zwalczaniem gryzoni muszą być zorganizowane bez względu na to, czy szczury były zauważane na terenie określonej posesji, czy też nie. Należy pamiętać, że w miejscach wyłożenia trutki musi znaleźć się wyraźne ostrzeżenie o wyłożeniu trucizny. Od 8 października Strażnicy sprawdzają, czy właściciele posesji zastosowali się do obowiązujących w tym zakresie przepisów. Ci, którzy nie dopełnią obowiązku wyłożenia trucizny mogą zostać ukarani mandatem karnym.

W trakcie interwencji zauważyli kradzież prądu…

06-10-2014

W dniu 6 października około godziny 18 strażnicy pełniący służbę zostali wysłani przez dyżurnego na ul. Rodziewiczówny gdzie miało dojść do zanieczyszczania posesji. Podczas podejmowania interwencji funkcjonariusze zauważyli otwarte drzwiczki rewizyjne z liczników prądu na klatce schodowej. Jeden z liczników był zdemontowany, a znajdujące się w tym miejscu przewody elektryczne zostały poskręcane, co świadczyło o nielegalnym poborze prądu. Na miejsce wezwano pracownika firmy Tauron oraz Policje, którym przekazano sprawę.

Skoczył na przechodnia…

06-10-2014

Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło dzisiejszego poranka w pobliżu rynku. Spieszący się do tramwaju mężczyzna chcąc sobie skrócić drogę, skoczył z Estakady na podjazd dla wózków inwalidzkich. Pech chciał, że wylądował na przechodniu, który został dość poważnie poturbowany. Badania lekarskie wykazały, że ma złamany nos i pęknięty obojczyk. Nasi funkcjonariusze ujęli sprawcę w tramwaju linii 6, a sprawa trafiła na Policję.

Rozbierali pustostan…

25-09-2014

Rozbieranie opuszczonych budynków z elementów metalowych stwarza ogromne niebezpieczeństwo. Osłabienie konstrukcji budowli może spowodować jej zawalenie, a w konsekwencji poważne zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Nie zdawali sobie z tego sprawy dwaj mężczyźni dokonujący rozbiórki pustostanu przy ul. 3 go Maja 15. Przyłapani przez naszych funkcjonariuszy w trakcie kradzieży części metalowych z tego terenu, zostali przekazani Policji.

Małoletnie dziewczyny w stanie upojenia alkoholowego..

23-09-2014

W dniu 20 września br na terenie Parku Śląskiego dwie małoletnie dziewczyny urządziły sobie libację alkoholową. Najpierw zataczały się i przewracały przy Alei Klonowej, w końcu usiadły na trawie i nie były w stanie dojść do domu. Funkcjonariusze wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe – jedna z dziewczyn została przewieziona do szpitala dziecięcego na ul. Truchana z uwagi na silne zatrucie alkoholowe, natomiast druga nie wymagała hospitalizacji, więc została zabrana na izbę wytrzeźwień. O zdarzeniu zostali poinformowani rodzice dziewczyn, a sprawa została przekazana do Sądu do spraw Rodzinnych i Nieletnich.

Sprawcy kradzieży styropianu złapani...

23-09-2014

23 września około godziny 18.25 strażnicy udali sie na Pl. Mickiewicza 11, gdzie mężczyzna ukradł styropian znajdujący się na rusztowaniu remontowanego budynku. Podczas przeszukania pobliskiego terenu funkcjonariusze natknęli sie na sprawcę przy skrzyżowaniu ulic Pudlerskiej i Kalidego. Jak sie okazało miał pomocnika. Osoby zostały ujęte przewiezione na Komisariat II Policji, gdzie prowadzone są wyjaśnienia w tej sprawie.

Nie daj się odholować...

18-09-2014

Niestety, w ostatnim czasie coraz częściej wpływają do nas interwencje kończące się odholowaniem samochodu. Kierowcy parkujący swoje pojazdy bez wyobraźni – na skrzyżowaniu, w sposób zagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym lub bez uprawnień na kopercie osoby niepełnosprawnej, muszą się liczyć z tego typu konsekwencjami. Takie zdarzenia miały ostatnio miejsce przy skrzyżowaniu ulicy Cieszyńskiej i Pułaskiego oraz na kopercie osoby niepełnosprawnej przy ul. Gałeczki 7-9. Kierowcy, zwróćcie uwagę w jaki sposób parkujecie swoje samochody.

Pierwszy mecz rundy jesiennej na stadionie przy Cichej za nami …

24-08-2014

W pierwszym meczu rozegranym na stadionie przy ul. Cichej podczas tegorocznej rundy jesiennej „Niebiescy” podejmowali Lecha Poznań. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Nasi funkcjonariusze obok Policji brali udział w zabezpieczeniu tego wydarzenia. Na trybunach zasiadło około 8 tys. kibiców, w tym około 550 z Poznania. Impreza przebiegła bez zakłóceń porządku – oby tak dalej.

Posiadali marihuanę i skradziony telefon …

22-08-2014

W dniu 22 sierpnia około 18.20 w trakcie podejmowania interwencji na ul. Łukasińskiego, funkcjonariusze prewencji zauważyli, jak dwaj mężczyźni siedzący na ławce przekazują sobie woreczek foliowy zamykany strunowo, którego zawartością był susz roślinny koloru zielono- brunatnego – prawdopodobnie marihuana. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, mężczyźni zostali ujęci i przekazani Policji. W trakcie późniejszych czynności wyjaśniających, wyszło na jaw, że jeden z nich posiada skradziony telefon komórkowy.

Poszukiwany za wielokrotne kradzieże - zatrzymany…

21-08-2014

21-08-2014 około godziny 21.00 patrol prewencji, w trakcie kontroli ulicy Jagiellońskiej zauważył mężczyznę pasującego do rysopisu osoby poszukiwanej za wielokrotne kradzieże na terenie naszego kraju. Po wylegitymowaniu, ich przypuszczenia potwierdziły się. Mężczyzna został przewieziony na Komisariat II Policji w Chorzowie.

Złapana na rozklejaniu ulotek podała fałszywe dane…

20-08-2014

20 sierpnia w godzinach popołudniowych na ul. 3go Maja w Chorzowie patrol dzielnicowych przyłapał na rozklejaniu ulotek w miejscach niedozwolonych 40-letnią kobietę. Kobieta poinformowała strażników, że dowód osobisty zostawiła w samochodzie i przekazała swoje dane osobowe ustnie. Po ich zweryfikowaniu na podstawie dokumentu tożsamości okazało się, że są fałszywe. Z uwagi na popełnienie dwóch wykroczeń: z art. 63a§1 KW oraz art. 65§1 KW, funkcjonariusze nałożyli na nią dwa mandaty karne.

Potrącenie dziewczynki na ul. Krzyżowej ...

20-08-2014

Od dramatycznego zdarzenia doszło w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych, przy ul. Krzyżowej 15. Przejeżdżający tamtędy strażnicy zauważyli grupę osób oraz leżącą na jezdni dziewczynkę. Jak ustalili, dziecko w wieku 10 lat zostało potrącone przez kierowcę mercedesa nadjeżdżającego od strony Kościoła św. Józefa. Osoby będące na miejscu udzieliły pierwszej pomocy poszkodowanej. Na miejsce pilnie wezwano Pogotowie Ratunkowe i Policję. Dziewczynka została przewieziona do szpitala w Chorzowie na oddział chirurgii. Niestety, po przebadaniu przez lekarzy okazało się, że ma złamany nos i lewą kość łonową. Kierowcę mercedesa wylegitymowano i przekazano Policji. Wyjaśnienia odnośnie okoliczności zdarzenia prowadzi Komenda Miejska Policji w Chorzowie.

Poszukiwany narkoman w parku pod kasztanami ...

20-08-2014

Dzisiaj około godziny 19.00, w trakcie kontroli „Parku pod Kasztanami” nasi funkcjonariusze prewencji zauważyli mężczyznę, który za pawilonem sklepowym wstrzykiwał sobie do żyły substancję niewiadomego pochodzenia. Strażnicy wezwali na miejsce Policję i Pogotowie Ratunkowe. Mężczyzna po przebadaniu został przewieziony na Komisariat II Policji, gdyż jak się okazało był poszukiwany.

Jastrząb w ZUSie…     

19-08-2014

Nietypowa interwencja wpłynęła do dyżurnego Straży Miejskiej rano, około godziny 7.30. Na terenie dziedzińca chorzowskiego ZUSu znalazł się krogulec, zwany także jastrzębiem wróblarzem. Jest to ptak drapieżny - prawdopodobnie podczas polowania uderzył w szybę i uszkodził sobie skrzydło. Po przybyciu na miejsce strażnicy wezwali firmę Dagda, która przewiozła ptaka do Pogotowia Leśnego w Mikołowie, gdzie zostanie poddany leczeniu.

„Uprowadzony” Łabędź ...

05-08-2014

Dzisiaj w godzinach rannych do Straży Miejskiej wpłynęła nietypowa interwencja. Osoba zgłaszająca przekazała dyżurnemu informację, że w dniu 4.08.2014r. około godz. 22.20, będąc w Parku Róż, zauważyła mężczyznę, który wszedł do stawu i zabrał w śpiworze jednego z młodych łabędzi do miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze udali się pod wskazany adres gdzie w mieszkaniu zastali mężczyznę i … łabędzia. W/w oświadczył, że chciał zaopiekować się ptakiem, gdyż ten jest chory na „zapalenie stawów”. Na miejsce wezwano firmę DAGDA, która przewiozła łabędzia do pogotowia leśnego w Mikołowie. Wyjaśnienia w tej sprawie prowadzi Komisariat I Policji w Chorzowie.

Nielegalne plakatowanie jest wykroczeniem...

30-07-2014

Na fakt nielegalnego plakatowania Straż Miejska zwraca szczególną uwagę. Ci którzy myślą, że wywieszanie ogłoszeń, plakatów, afiszy, ulotek, napisów, itp. w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest bezkarne, głęboko się mylą! Tak myślała kobieta, która na słupach oświetlenia ulicznego w okolicach ulicy Kaszubskiej i Katowickiej, rozklejała ulotki firmy udzielającej pożyczek. Złapana przez strażników na gorącym uczynku, została ukarana mandatem.

Próbował ukraść pieniądze swojej babci...

30-07-2014

W dniu dzisiejszym około godziny 11:15 w okolicach Rynku, patrol pieszy dzielnicowych usłyszał krzyki i nawoływania starszej kobiety. Jak się okazało, chory na schizofrenię mężczyzna próbował zabrać torebkę swojej babci. Strażnicy opanowali sytuację i do kradzieży nie doszło. Kobieta nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie zgłaszała sprawę na Policję.

Pogryzienie na ulicy Racjonalizatorów...

23-07-2014

W dniu 23 lipca br. około godz. 22.30 dyżurny otrzymał telefon od ugryzionego przez psa mieszkańca Chorzowa. Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Racjonalizatorów. Przybyły na miejsce patrol udał się do nieodpowiedzialnego właściciela psa, który jednak nie otworzył drzwi mieszkania. Dopiero kolejna próba kontaktu z właścicielem w następnym dniu odniosła skutek. Funkcjonariusze ustalili, że pies nie posiada aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie - nałożyli na właściciela mandat karny i zobowiązali go do poddania psa obserwacji przeciwko wściekliźnie. Czynności w związku z pogryzieniem prowadzi Komisariat I Policji w Chorzowie. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, o zdarzeniu powiadomiony został Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Nie parkujmy na skrzyżowaniach...

22-07-2014

Skrzyżowanie jest miejscem szczególnie niebezpiecznym, a parkowanie w jego obrębie jest zagrożeniem zarówno dla pieszych jak i kierujących. Może dlatego to wykroczenie jest karane mandatem wysokości 300 zł. Chyba nie wiedział o tym kierowca parkujący w taki sposób czarnym Audi (zdj. obok), na skrzyżowaniu ulic 3go Maja i Miechowickiej. Funkcjonariusze po ustaleniu właściciela nałożyli na niego mandat zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Niestety w naszym mieście zdarzenia tego typu mają miejsce dość często, szczególnie w tym miejscu, a także w obrębie ulic: Pułaskiego–Cieszyńska, Bogedaina-Konopnickiej, czy Wolności-Omańkowskiej. Dlatego apelujemy do mieszkańców o parkowanie swoich samochodów z rozwagą oraz zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Odpady zielone w pojemnikach na śmieci …

21-07-2014

Dzisiaj w godzinach wieczorowo-nocnych dyżurny Straży Miejskiej skierował patrol na ulicę Wróblewskiego, gdzie zgłoszono podrzucanie odpadów zielonych do pojemników na śmieci. Na miejscu funkcjonariusze zastali dwóch mężczyzn, którzy podrzucili do pojemników na śmieci: liście z ziemią, gałęzie, plastiki, akwarium i worki foliowe. Wobec sprawców podjęto czynności zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Pies zaatakował przechodnia…

18-07-2014

18 lipca w godzinach wieczornych funkcjonariusze zostali skierowani przez dyżurnego na ulicę składową, gdzie duży rudy pies zaatakował przechodzącego mężczyznę. Patrol ustalił, że pies uciekł właścicielowi, gdy ten wjeżdżał na teren posesji. Tłumaczenia właściciela nie były na tyle przekonywujące, by uniknął kary. Zgodnie z art. 77 Kodeksu Wykroczeń, patrol nałożył na niego mandat karny. Na szczęście pies posiadał aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie, o czym poinformowano poszkodowanego.

Agresywny nietrzeźwy na ulicy Truchana…

17-07-2014

W nocy z 16 na 17 lipca około godziny 2.40 do dyżurnego wpłynęło zgłoszenie o nietrzeźwym, który miał dewastować kosze na śmieci. Na miejsce zostały skierowane dwa patrole, które w pobliżu szpitala dziecięcego napotkały agresywnego mężczyznę będącego pod wpływem alkoholu i wykrzykującego wulgaryzmy. Osoba została przewieziona do Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym w Chorzowie. Po wytrzeźwieniu zostaną wobec niego wyciągnięte konsekwencje.

Poszukiwany spał pod estakadą...

16-07-2014

W dniu dzisiejszym patrol pełniący służbę na zmianie nocnej zauważył mężczyznę śpiącego na przystanku tramwajowym w pobliżu estakady. Podczas legitymowania, po sprawdzeniu okazało się, że jest poszukiwana przez Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej. Mężczyznę przewieziono na Komisariat II Policji w Chorzowie, gdzie wykonano dalsze czynności.

Zaśmiecali teren w pobliżu budowy...

13-07-2014

13 lipca br. w godzinach nocnych do dyżurnego wpłynęło zgłoszenie o grupie osób, która miała dewastować oznakowanie terenu budowy przy ul. Nomiarki. Patrol udał się pilnie na miejsce – zastał 4 osoby zanieczyszczające drogę elementami ogrodzenia. Osoby zostały ukarane mandatami oraz zostały zobligowane do posprzątania terenu.

Zagubiona starsza kobieta…

02-07-2014

2 lipca br. dzielnicowy Straży Miejskiej pełniący służbę z Policjantem w trakcie patrolu otrzymał informację, że w okolicach estakady przy ul. Katowickiej, błąka się zagubiona starsza kobieta w wieku około 75 lat, mająca problemy z orientacją i pamięcią. Po wstępnym rozpoznaniu na miejsce zostało skierowane Pogotowie Ratunkowe – kobietę przewieziono do szpitala przy ul. Strzelców Bytomskich. Na podstawie szczątkowych informacji dzielnicowemu udało się ustalić syna w/w, który został powiadomiony telefonicznie o tym zdarzeniu.

Magazynek nabojowy w koszu na śmieci...

01-07-2014

W dniu 01.07.2014r. do siedziby Straży Miejskiej zgłosił się mieszkaniec Chorzowa, który przyniósł magazynek nabojowy broni, znaleziony w koszu na śmieci obok Urzędu Miejskiego w Chorzowie. Przedmiot został zabezpieczony i przekazany Policji, która prowadzi wyjaśnienia w tej sprawie.

Uratowali sarnę...

25-06-2014

W dniu 25 czerwca około godz. 5.00 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłosznie telefoniczne, że na terenie Parku Śląskiego w jednym ze stawów znajduje się sarna, która nie może wyjść z wody. Na miejsce został skierowany patrol łączony: strażnik miejski z policjantem. Funkcjonariusze wyciągnęli sarnę z wody i zwierzę oddaliło się w swoje naturalne środowisko.

Agresywny sprawca kradzieży...

24-06-2014

W dniu dzisiejszym strażnicy miejscy patrolując ul. 16-go Lipca zauważyli grupę osób machającą w ich kierunku. Jak się okazało, na terenie sklepu Lidl znajdował się agresywny sprawca kradzieży, który próbował uciekać. Funkcjonariusze pomogli ochroniarzowi w ujęciu sprawcy i przekazaniu Policji.

Odnalieźli tablice rejestracyjne...

21-06-2014

21 czerwca br. w godzinach popołudniowych, w trakcie podejmowania interwencji związanej z nieprawidłowym parkowaniem, patrol zauważył podejrzany pojazd z uszkodzoną wkładką zamka. Po sprawdzeniu u dyżurnego okazało się, ze tablice rejestracyjne znajdujące się na pojeździe figurują jako utracone. Sprawa została przekazana na funkcjonariuszom Komisariatu I Policji.

Zabezpieczenie procesji...

19-06-2014

Uroczystości Bożego Ciała, jak co roku były związane z przejściem procesji przez nasze miasto. Wobec powyższego kierowcy musieli się liczyć z pewnymi utrudnieniami w ruchu. Ulice zabezpieczali funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji. Na trasie przemarszu nie doszło do żadnych zdarzeń drogowych.

Szarpała i biła swoje dziecko...

12-06-2014

Wczoraj w godzinach popołudniowych na dyżurkę Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie dotyczące kobiety, która miała szarpać i bić swoje dziecko w pobliżu przystanku tramwajowego na rynku. Funkcjonariusze pilnie udali się na miejsce gdzie osoba zgłaszająca wskazała w/w kobietę. Podejrzana, dziecko i świadek zdarzenia zostali przewiezieni na Komisariat II Policji, gdzie przeprowadzono dalsze czynności.

Nieodpowiedzialny kierowca...

12-06-2014

W dniu 28.02.2014 strażnicy podjęli interwencję dotyczącą utrudnionego wjazdu na teren garaży przy ul. Pawła w Chorzowie przez parkujący pojazd Peugeot 405. W trakcie czynności wyjaśniających okazało się, że sprawca wykroczenia, będący jednocześnie właścicielem pojazdu nie posiadał prawa jazdy, aktualnego OC oraz nie przerejestrował samochodu w ustawowym terminie 30 dni od daty zakupu. Nieodpowiedzialnemu kierowcy postawiono zarzuty, a skierowano sprawę do Sądu Rejonowego w Chorzowie.

Zobacz także:

powiedz nie doplaczom stop rasizm czad zabija

Nasze działania:


Promocja miasta:


Przydatne strony:


Straz miejska w Chorzowie

ul. Jana III Sobieskiego 3
41-500 Chorzów
tel. 986 lub 32 2416 145
e-mail: sm@chorzow.eu
www.sm.chorzow.eu