Straz miejska w Chorzowie
ul. Jana III Sobieskiego 3
41-500 Chorzów
tel. 986 lub 32 2416 145
e-mail: sm@chorzow.eu
www.sm.chorzow.eu
Od 19 do 22 grudnia br. funkcjonariusze Straży Miejskiej w ramach działań prewencyjnych nasilą kontrole otoczenia placówek handlowych, czyli miejsc gdzie w okresie przedświątecznym częściej może dochodzić do kradzieży i rozbojów. Kontrole będą realizowane w godzinach 11:00 – 19:00. Jednocześnie apelujemy, aby w tym okresie unikać bardzo zatłoczonych miejsc. Dokumenty i pieniądze powinniśmy nosić w wewnętrznych kieszeniach płaszczy i kurtek. Nie przechowujmy gotówki w jednym miejscu, a na zakupy zabierajmy tylko tyle, ile rzeczywiście jest nam potrzebne.
Nowe przepisy w woj. śląskim zaczęły obowiązywać od września 2017 roku. Dotyczą one przede wszystkim zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych. Pamiętajmy o tym, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na jakość zdrowia i życia. Niska emisja zwiększa ryzyko wielu chorób m. in.: zawału serca i udaru mózgu, powoduje częstsze hospitalizacje.
UCHWAŁA ANTYSMOGOWA ZASADY:
Zakaz używania paliw złej jakości, mułów
Zakaz używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc.
Wymiana starych kotłów w ciągu 10 lat
Koleje Śląskie za darmo, gdy normy pyłów zostaną przekroczone
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: http://powietrze.slaskie.pl
Prezydent miasta Chorzów
ogłasza nabór na wolne stanowisko Aplikanta
w Straży Miejskiej w Chorzowie.
Oferty można składać lub przesłać pocztą (decyduje data stempla pocztowego) w zamkniętej kopercie opisanej imieniem i nazwiskiem osoby składającej ofertę z adnotacją „nabór na stanowisko Aplikanta w Straży Miejskiej” w Urzędzie Miasta Chorzów, Rynek 1, III piętro, pokój nr 305 w terminie do 11 grudnia 2017r.
Dodatkowe informacje o naborze, wymaganiach niezbędnych i formalnych można uzyskać w Wydziale Organizacyjnym i Kadr Urzędu Miasta, telefon nr 32 4165305 lub 32 4165000 w. 303, 413, 375 od poniedziałku do środy w godzinach od 7:30 do 15:00, w czwartek od 7:30 do 17:00, w piątek 7:30 do 13:00, a także klikając na poniższy link:
http://www.bip.chorzow.eu
22 listopada br. strażnicy zostali skierowani przez dyżurnego na izbę przyjęć, skąd mieli zabrać nietrzeźwego mężczyznę celem umieszczenie go w Ośrodku Pomocy Osobom Uzależnionym w Chorzowie. W trakcie czynności funkcjonariusze ujawnili, że nietrzeźwy posiada przy sobie woreczek strunowy z białym proszkiem niewiadomego pochodzenia. Nietrzeźwy nie potrafił wyjaśnić co to za substancja. W związku z podejrzeniem, iż są to środki odurzające, podjęto decyzję o zadysponowaniu mężczyzny do Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie celem przeprowadzenia dalszych czynności wyjaśniających.
W okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok sprawne oświetlenie uliczne może znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego w dniach od 20 do 24 listopada chorzowska Straż Miejska przeprowadzi kontrolę oświetlenia ulicznego na terenie miasta. Wszelkie zauważone nieprawidłowości będą na bieżąco przekazywane firmie Tauron.
Kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych zaczęły przynosić wymierne efekty. Dzięki sprawnie przeprowadzonym działaniom Straży Miejskiej i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej kolejna osoba trafiła pod opiekę noclegowni. Tym razem był to bezdomny mężczyzna koczujący na terenie pustostanu przy ul. Piotra Skargi 34C.
Od października br. funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie organizują wspólne objazdy miejsc przebywania osób bezdomnych na terenie naszego miasta. Akcja ma na celu zapewnienie pomocy osobom nie posiadającym dachu nad głową, jeszcze przed nastaniem trudnych warunków atmosferycznych. Kolejne takie kontrole planowane są na 10 i 15 listopada br. Zbliżająca się zima to okres szczególnie trudny dla osób bezdomnych, dlatego apelujemy aby nie przechodzić wobec nich obojętnie, gdyż w porę udzielona pomoc może uratować nawet ludzkie życie.
Od dnia dzisiejszego dzielnicowi Straży Miejskiej przeprowadzą, jak co roku kontrolę numeratorów porządkowych posesji. Teraz, w okresie jesienno - zimowym, gdy szybko zapada zmrok - numer porządkowy posesji oraz jego właściwe umiejscowienie, to ważna sprawa szczególnie dla służb ratowniczych, które muszą szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia. Co więcej, brak numeratora posesji może być również uciążliwy dla osób często poszukujących konkretnych adresów np. kurierów. Trzeba pamiętać, że za wszelkie nieprawidłowości związane z numeratorem odpowiada administrator budynku.
W dniach 30-31 października funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komisariatu I Policji będą wspólnie patrolować rejony cmentarzy starając się nie dopuścić do kradzieży i dewastacji mienia. Następnie w dniach 1-2 listopada ośmiu strażników włączy się wspólnie z Policją w prowadzoną co roku akcję „znicz”. Akcja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu w okolicach cmentarzy. Jednocześnie apelujemy do mieszkańców, aby szczególnie w tym okresie nie utrudniali ruchu i parkowali z rozwagą, nie łamiąc przy tym przepisów, a także nie zostawiali w samochodach wartościowych rzeczy.
24.10.2017r. około godz. 12:40 do Straży Miejskiej wpłynęła interwencja dotycząca zadymienia terenu w okolicach ul. Górniczej w Chorzowie. Funkcjonariusze zauważyli kłęby dymu unoszące się nad budynkiem przy ul. Górniczej 17.
Natychmiast udali się do lokatora budynku, który nawet nie wiedział co się dzieje. Strażnicy ustalili, że mężczyzna pali w piecu tylko drewnem i węglem. Na miejsce przybyła Straż Pożarna - okazało się, że doszło do zapalenia sadzy w przewodzie kominowym. Podczas 40-minutowej akcji gaszenia pożaru strażnicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia.
Warto wiedzieć, że pożary sadzy często spowodowane są zaniedbaniami użytkowników kominów.
Przed sezonem grzewczym należy rzetelnie przeprowadzić kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego, a w razie potrzeby wykonać jego czyszczenie. Jednak to nie wszystko.
Osadzanie się cząstek sadzy może być spowodowane paleniem w piecu śmieci lub np. mokrego drewna, natomiast paląca się w wysokich temperaturach sadza może powodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym.
14 października br. około godziny 18:40 funkcjonariusze udali się na ul. 3 Maja 62 gdzie doszło do potrącenia psa. Według relacji świadka zdarzenia - kierowca pojazdu nie udzielił pomocy rannemu psu, oddalając się z miejsca zdarzenia. Znane są jednak numery rejestracyjne pojazdu, którym się poruszał. Wobec właściciela psa podjęte zostały czynności w związku z niezachowaniem środków ostrożności przy trzymaniu psa (art. 77 KW), natomiast sprawę kierowcy prowadzi Policja.
12.10.2017r. około godziny 0:45 w związku z radiowym komunikatem o dokonaniu kradzieży rozbójniczej, patrol zmiany nocnej dokonał penetracji terenu za sprawcą. Mężczyznę udało się ująć w okolicach ul. Beskidzkiej. Ustalenia wykazały, że był nietrzeźwy, dodatkowo zachowywał się bardzo agresywnie. Sprawcę przewieziono na Komisariat II Policji, gdzie prowadzone są dalsze czynności wyjaśniające.
Przypominamy wszystkim właścicielom, administratorom, użytkownikom oraz zarządcom nieruchomości o obowiązku przeprowadzenia jesiennej deratyzacji. Akcja trwająca od 1 do 30 października polega na jednoczesnym wyłożeniu trutki na terenie wszystkich nieruchomości w mieście. Pamiętać należy, że w miejscach wyłożenia trutki musi znaleźć się wyraźne ostrzeżenie. Koszt przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości. Straż Miejska prowadzi kontrole w tym zakresie od 9.10.2017r.
W dniach 7.10.2017r. oraz 10.10.2017r. funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z Policjantami z Sekcji Ruchu Drogowego brali udział w zabezpieczaniu przejść dla pieszych w okolicach Stadionu Śląskiego w związku z odbywającymi się meczami piłki nożnej reprezentacji U-19. Poza niewielkimi utrudnieniami w ruchu cała akcja przebiegła pomyślnie.
W dniu 17.09.2017r. około godz. 10:10 podczas akcji NURD funkcjonariusze zauważyli dwie osoby, które dewastowały frontową ścianę budynku przy ul. Katowickiej 40. Mężczyźni malowali na elewacji symbole i napisy. Osoby zostały ujęte, a następnie na miejsce wezwano Policję oraz pracowników administracji budynku celem oszacowania strat. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Policja.
17 września br. około godziny 10:55 dyżurny otrzymał zgłoszenie dotyczące sarny, która przedostała się na jeden z ogródków przydomowych w Chorzowie Batorym przy ul. Stefana Batorego 34. Zwierzę podczas prób wydostania się przez ogrodzenie zraniło się. Na miejsce funkcjonariusze wezwali Straż Pożarną, która przy użyciu sprzętu specjalistycznego umożliwiła dostęp do ogródka i odłów zwierzęcia pracownikom firmy Dagda, zajmującej się tego typu zdarzeniami w naszym mieście. Następnie sarna trafiła pod opiekę Pogotowia Leśnego w Mikołowie.
08.09.2017r. chorzowska Straż Miejska obchodziła swoje święto. Część oficjalna odbyła się po raz pierwszy na sali konferencyjnej nowej siedziby przy ul. Sobieskiego 3. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło m.in. Prezydenta Miasta, Przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Wojska, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i innych współpracujących służb. Podczas uroczystości z rąk Pani Komendant i Prezydenta funkcjonariusze otrzymali nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe, a także i podziękowania za sumienną i wytrwałą pracę. Był to także czas na podsumowanie działań straży w minionym roku oraz określenie celów na przyszłość. Dodatkowo zaprezentowane zostały dwa nowe rowery, którymi w najbliższym czasie będą poruszać się dzielnicowi rejonu IV. W niedługim czasie na wyposażeniu Straży miejskiej pojawi się również nowy radiowóz.
Tradycyjnie z początkiem roku szkolnego, na drogach w pobliżu szkół, na przejściach dla pieszych pojawiają się dzieci i młodzież. Droga do szkoły staje się codziennym elementem życia ucznia, aż do kolejnych wakacji. Zapewnienie bezpieczeństwa w drodze do szkoły to zadanie nie tylko dla rodziców i opiekunów, ale także Straży Miejskiej, czy Policji. Dlatego też, jak co roku w tym okresie prowadzone są działania „ Bezpieczna droga do szkoły”. 4 września od rana funkcjonariusze pełnili służbę przy przejściach dla pieszych w pobliżu szkół, gdzie czuwali nad bezpieczeństwem uczniów. Bezpieczeństwo na drodze to również jeden z głównych tematów prelekcji prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Młodzi uczestnicy ruchu uczą się podstawowych zasad poruszania się po jezdni, chodniku, poboczu, tak aby pokonać tę drogę w możliwie najbezpieczniejszy sposób.
W okresie od 7 do 11 sierpnia strażnicy wspólnie z teatrzykiem edukacyjnym „Gabi Art” przeprowadzili cykl wakacyjnych zajęć dla dzieciaków spędzających ten czas w naszym mieście. Wśród atrakcji były zajęcia sportowe, tory przeszkód, spartakiada, a także miasteczko ruchu drogowego przy użyciu autochodzika. Zajęcia prowadzone były na terenie Osiedla Pnioki, następnie na orliku przy ul. Beskidzkiej, Kościuszki, Odrzańskiej oraz przy ul. Wileńskiej i pomimo upałów cieszyły się dużym zainteresowaniem.
W dniu 13.08.2017r. około godziny 13:30 do Straży Miejskiej zgłoszono interwencję dotyczącą dwóch nietrzeźwych mężczyzn znajdujących się w podwórzu posesji przy ul. Stalmacha 7. Patrol potwierdził zgłoszenie. Po przewiezieniu mężczyzn do Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu w Chorzowie, podczas kontroli osobistej jednego z nich ujawniono dokument tożsamości kobiety, który jak później ustalono został skradziony. Odzyskany dowód osobisty wrócił do właścicielki, a dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Policja.
30 lipca br. Tour de Pologne ponownie zawitało do Chorzowa. Był to drugi etap tegorocznego wyścigu kolarskiego, który wiódł od Tarnowskim Gór do Katowic. Ulicami Chorzowa kolarze przejechali aż 9 kilometrów, co wiązało się z utrudnieniami w ruchu, a także stanowiło duże wyzwanie dla funkcjonariuszy chorzowskich służb mundurowych. Najważniejszą sprawą było zapewnienie bezpieczeństwa na trasie przejazdu i minimalizacja utrudnień, na jakie natrafili kierowcy i piesi. W naszym mieście trasa prowadziła ulicami: Łagiewnicką, 11 Listopada, Krzyżową, Łagiewnicką, rondem Wagnera, Mariańską, Janasa,. Następnie kolarze przecięli ul. 3 Maja i przejechali ulicami - Styczyńskiego, Filarową, rondem, Floriańską, Krakusa (lotna premia) Katowicką, Stabika, Stacyjną, Legnicką, Rębaczy, Główną, Michałkowicką, skąd skierowali się do Siemianowic Śląskich.
Zabezpieczenie trasy przebiegło zgodnie z planem.
Dodatkowo podczas wyścigu na Placu Powstańców Śl. funkcjonariusze zorganizowali dla najmłodszych miasteczko ruchu drogowego, będące jedną z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.
17.07.2017r. strażnicy udali się do Parku Róż, gdzie zgłoszono małego pieska w reklamówce pozostawionego w koszu na śmieci. Zgłoszenie potwierdziło się - szczenię natychmiast przewieziono do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie, gdzie zapewniono mu właściwą opiekę. Warto pamiętać, że zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 11 ustawy o ochronie zwierząt - porzucenie psa uważa się za jedną z form znęcania się nad zwierzęciem i jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat (do 3 lat, jeśli znęcanie się następuje ze szczególnym okrucieństwem). Działania zmierzające do ustalenia sprawcy prowadzi Komisariat I Policji w Chorzowie.
17 lipca br. około godz. 9:50 podczas przejazdu ul. 3 Maja funkcjonariusze zostali zatrzymani przez mężczyznę, który na terenie posesji nr 72 wskazał im pozostawiony od 4 tygodni samochód na niemieckich numerach rejestracyjnych. Pojazd był pozamykany, jednak na siedzeniu leżała torba z pieniędzmi i piła mechaniczna. Funkcjonariusze postanowili sprawdził w bazie policyjnej czy nie jest kradziony. Jak się okazało była to trafna decyzja ponieważ pojazd figurował jako utracony. Sprawę wyjaśni Policja.
17.07.2017r. Na terenie Parku Róż i Parku Pod Kasztanami strażnicy przeprowadzili akcję promująca prawidłowe zachowanie właścicieli psów. Nagrodzono osoby, które zachowują czystość po swoim psie i stosują się do obowiązujących w tym zakresie przepisów. Funkcjonariusze rozdawali pakiety promocyjne, w skład których wchodziły ulotki informacyjne, naklejki, woreczki do usuwania nieczystości oraz karmy dla psów.
Jak co roku w okresie wakacyjnym Strażnicy Miejscy będą prowadzić kontrole miejsc i obiektów, na których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży tj. placów zabaw, boisk, skwerów itp. Funkcjonariusze zwrócą również uwagę na stan techniczny urządzeń wykorzystywanych do uprawiania sportu i rekreacji, a także będą kontrolowali akweny wodne, na których kąpiel jest zabroniona. Działania te mają na celu zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w naszym mieście.
3 czerwca br. parada historycznych grup rekonstrukcyjnych ponownie zagościła na ulicy Wolności w Chorzowie w ramach tegorocznych obchodów święta miasta. Nad bezpieczeństwem jednej z głównych atrakcji dni Chorzowa czuwali jak co roku funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji. Podczas uroczystości nie doszło do żadnych niepokojących zdarzeń.
2 czerwca br. strażnicy zostali pilnie skierowani przez dyżurnego na ulicę Mielęckiego 20, gdzie zgłoszono leżącego na chodniku młodego mężczyznę. Mężczyzna na widok strażników usiadł, lecz jego zachowanie wskazywało na zażycie środków odurzających. Dodatkowo podczas legitymowania wypadł mu woreczek zielonego suszu. Na miejsce wezwano Pogotowie Ratunkowe oraz patrol Policji. Po przybyciu Pogotowia Ratunkowego mężczyzna wstał i próbował uciekać, jednak szybko został zatrzymany i przewieziony do szpitala nr 3 w Chorzowie celem poddania badaniom m.in. narkotesterem. Z uwagi na pozytywny wynik testu mężczyznę przewieziono na Komendę Miejską Policji w Chorzowie celem przeprowadzenia czynności wyjaśniających.
W dniu 9.06.2017r. około godz. 16.30 funkcjonariusze zostali skierowani przez dyżurnego do Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom w Chorzowie celem podjęcia dyspozycji tj. ustalenia danych osobowych kobiety przebywającej w ośrodku. Podczas prowadzenia ustaleń ujawniono, że kobieta jest poszukiwana przez Policję w związku z popełnieniem czynu zabronionego. Sprawę przejęła Komenda Miejska Policji w Chorzowie.
30 maja br. na Placu Mickiewicza w Chorzowie odbył się finał konkursu plastycznego „Mój przyjaciel pies w czystej przestrzeni”. Celem konkursu było szerzenie i propagowanie dbania o czystość w mieście i stwarzanie dzieciom okazji do prezentacji własnych dokonań twórczych, a także edukowanie tych, którzy nie sprzątają po swoich pieskach. Konkurs został zorganizowany przez Straż Miejską przy współpracy Wydziału Usług Komunalnych tut. Urzędu Miasta. Prace konkursowe zaprezentowało 12 chorzowskich przedszkoli, z których najlepsza okazała się wykonana przez Lenę Wiśniewską z Przedszkola nr 5. Wszystkie przedszkola otrzymały z rąk Z-cy Prezydenta Miasta – Marcina Michalika oraz Pani Komendant Straży Miejskiej – Izabeli Jaron nagrody rzeczowe, a także tabliczki informacyjne ze zdjęciami wykonanych prac oraz hasłem „Wyprowadzając Burka zachowaj czystość podwórka”. Tabliczki pojawią się na terenie skwerów w naszym mieście, aby przypominały opiekunom psów o obowiązku sprzątania po swoich pupilach. Dodatkową atrakcją finału, która wzbudziła wśród dzieci szczególne zainteresowanie, był pokaz posłuszeństwa oraz umiejętności pokonywania przeszkód sznaucerka o imieniu Jumpy, przeprowadzony przez naszego gościa specjalnego Panią Justyna Dec, za co serdecznie dziękujemy. Wielkie podziękowania składamy również Panu Jakubowi Kurzeli, który świetnie poprowadził imprezę oraz wolontariuszom – uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 za pomoc przy transporcie dzieci z Niepublicznego Przedszkola nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym w Chorzowie.
16 maja br. strażnicy udali się z polecenia dyżurnego na ulicę Wolności 12, gdzie zgłoszono mężczyznę leżącego przy przystanku tramwajowym. Mężczyzna był całkowicie niekomunikatywny. Posiadał przy sobie opakowanie z dopalaczem o nazwie amulet BAKIBA. Po wezwaniu pogotowia ratunkowego, został przewieziony do szpitala nr 3 w Chorzowie. Opakowanie z niedozwoloną substancją strażnicy przekazali Policji.
14 kwietnia br. dyżurny skierował patrol do Parku Śląskiego w okolice Alei Widokowej, gdzie zgłoszono rannego bezpańskiego psa. Zwierzę posiadające liczne obrażenia głowy natychmiast przewiedziono do schroniska w Chorzowie, gdzie zostało przekazane pod opiekę weterynaryjną. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Pies nie posiada czipa, stąd apel do osób, które mogą pomóc zidentyfikować jego właściciela, aby przekazały taką informację na Komisariat II Policji w Chorzowie, gdzie prowadzone są czynności wyjaśniające w tej sprawie.
Dzielnicowi straży miejskiej w trakcie rutynowej kontroli ul. Towarowej zauważyli kilku mężczyzn, którzy weszli na teren zamkniętego obiektu i zaczęli zrywać blachy z dachu budynku. Strażnicy wezwali na wsparcie patrol prewencji. Ujęto i przekazano Policji sześć osób.
14 marca br. strażnicy zostali wysłani przez dyżurnego na ul. Węglową, gdzie miało dochodzić do dewastacji mienia poprzez malowanie graffiti na elewacji garaży. Zgłoszenie potwierdziło się - na widok funkcjonariuszy grupa osób malująca spray’em zaczęła uciekać. W bezpośrednim pościgu ujęto jednego ze sprawców, którego następnie przekazano wezwanemu na miejsce patrolowi Policji.
W dniu 13.03.2017r. w godzinach nocnych funkcjonariusze zostali wysłani na Plac Mickiewicza, gdzie grupa osób miała dewastować samochody i kosze na śmieci. Na miejscu patrol ujął trzech mężczyzn wskazanych przez osoby zgłaszające. Jak ustalono, sprawcy uszkodzili lusterka w kilku samochodach zaparkowanych przy ul. Piotra i Pl. Mickiewicza i przestawili kilka koszów na śmieci. Dwóch z mich było nietrzeźwych. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Policja.
W związku z powtarzającymi się przypadkami wysyłania drogą elektroniczną zgłoszeń wymagających natychmiastowego działania, informujemy że takie zgłoszenia należy przekazywać dyżurnemu Straży Miejskiej telefonicznie (tel. 986 – bezpłatny, tel. 32 2416 145) lub bezpośrednio w siedzibie Straży Miejskiej. Zastosowanie się do powyższej procedury w znacznym stopniu przyspieszy podjęcie interwencji, jak również podniesie efektywność naszych działań.
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, przez kilka kolejnych dni funkcjonariusze Straży Miejskiej będą prowadzili kontrole urządzeń zabawowych na miejskich placach zabaw. Stwierdzone nieprawidłowości zostaną następnie przekazane do Wydziału Usług Komunalnych tut. Urzędu, bądź do innych instytucji odpowiedzialnych za ich usunięcie. Takie kontrole Straż Miejska prowadzi wczesną wiosną systematycznie od kilku lat. Mają one na celu wyeliminowanie potencjalnych zmian w poziomie bezpieczeństwa powstałych po okresie zimowym.
Kolejny raz z nadejściem wiosny widać skalę problemu jakim są psie odchody na chodnikach i skwerach w naszym mieście. Straż Miejska cały czas próbuje znaleźć sposób na jego rozwiązanie. Tym razem ruszamy z kampanią do najmłodszego społeczeństwa tj. dzieci i młodzieży. Patrol szkolny prowadzący prelekcje na terenie chorzowskich placówek oświatowych będzie dodatkowo rozpowszechniał nawyk sprzątania po swoim psie, mając nadzieję że poprzez dzieci uda się pozytywnie wpłynąć na postępowanie rodziców. Być może dzieci będą również w stanie zawstydzić swojego opiekuna i przypomnieć o obowiązku sprzątania po pupilu. W trakcie przygotowań są również ulotki i plakaty promujące akcję, które będą rozdawane zarówno mieszkańcom jak i podczas prowadzonych zajęć.
W dniu 1 marca br. w godzinach rannych dzielnicowi patrolując okolice ul. Tynieckiej zauważyli wrak samochodu Ford pozostawiony bez kół, silnika i niektórych części karoserii. Strażnikom udało się ustalić właściciela pojazdu, którego zobowiązali do pilnego usunięcia. Działania te okazały się całkiem skuteczne, ponieważ po kilku dniach pozostałości samochodu zostały przez właściciela zabrane.
W Chorzowie urzędnicy sprawdzą, czy wszystkie wycinki drzew odbywają się zgodnie z prawem. Dodatkowe patrole pracowników wydziału Ochrony Środowiska związane są ze zmianą ustawy o ochronie przyrody. Nowe przepisy wprowadziły istotne zmiany dotyczące wycinki drzew i krzewów rosnących na terenach prywatnych. Tego typu obszary zielone w Chorzowie znajdują się głównie wokół gospodarstw domowych. Przypominamy, że tereny dzierżawione od miasta przez osoby fizyczne (czyli np. kilka działek na terenie Parku Śląskiego) nie stanowią własności tych osób - wymagane jest więc zezwolenie, które można złożyć w Urzędzie Miasta w Chorzowie. Informujemy także, że na wyżej wymienionych terenach ustawa nie zezwala na wycinanie drzew, których obwody mierzone na wysokości 130 cm przekraczają:
•100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowców zwyczajnych, klonów jesionolistnych i srebrzystych, robinii akacjowych oraz plantanów klonolistnych
•50 cm - w przypadku pozostałych gatunków.
Żródło: http://chorzow.eu/
20 lutego br. około godz. 12-tej podczas patrolu ul. Stefana Batorego funkcjonariusze zauważyli dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyzn. Jeden z nich na widok strażników nerwowym ruchem schował coś szybko do kieszeni kurtki. Funkcjonariusze podeszli do mężczyzn i podczas przeprowadzania kontroli osobistej ujawnili biały proszek zawinięty w kartkę papieru. Okazało się, że jest to amfetamina. Sprawa została przekazana Policji, która bada okoliczności zdarzenia.
Na początku marca br. ruszają wspólne patrole dzielnicowych Policji i Straży Miejskiej w ramach akcji „Dzielnicowi bliżej mieszkańców”. W trakcie działań funkcjonariusze będą nawiązywać kontakt z mieszkańcami, pozyskiwać informacje dotyczące bieżących zagrożeń na terenie miasta oraz patrolować podległe rejony. Akcja początkowo będzie prowadzona w rejonie podległym Komisariatowi I w Chorzowie i jest kontynuacją wspólnych działań Policji i Straży Miejskiej z listopada 2016 roku.
Zdarzają się sytuacje, gdzie wraki samochodów potrafią skutecznie popsuć wizerunek otoczenia. Właściciele często porzucają swoje samochody, bo np. koszty naprawy przekraczają wartość auta, albo po prostu chcą uniknąć wydatków związanych z usunięciem pojazdu.
Na szczęście zgłoszenia dotyczące porzuconych samochodów udaje się z biegiem czasu rozwiązać - 2 lutego br. dzielnicowi Straży Miejskiej po raz kolejny doprowadzili do odholowania dwóch nieużytkowanych od dłuższego czasu pojazdów, pozostawionych przy ul. Kochanowskiego i Żółkiewskiego w Chorzowie. Brak tablic rejestracyjnych, wybite szyby, potrzaskane reflektory, podziurawiona karoseria to tylko niektóre znamiona tych wraków. Dodatkowo jeden z nich nie posiadał aktualnego ubezpieczenia OC, o czym został powiadomiony fundusz gwarancyjny.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 50a Ustawy Prawo i ruchu drogowym - pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.
25 stycznia do Straż Miejskiej wpłynęło zgłoszenie dotyczące kierowcy poruszającego się ulicami Strzelców Bytomskich, Truchana i Rostka, który wielokrotnie złamał przepisy drogowe, a następnie zaparkował w okolicy Sądu Rejonowego w Chorzowie na powierzchni wyłączonej z ruchu. Mężczyzna miał jechać z nadmierną prędkością, wyprzedzać w miejscach niedozwolonych, a także wykonywać manewry zagrażające innym uczestnikom ruchu. Funkcjonariusze ustalili, że kierowca po zaparkowaniu wybiegł z samochodu i udał się do gmachu Sądu. Po dłuższej chwili mężczyznę zauważono wychodzącego z budynku. Ustalenia wykazały, że ma zatrzymane prawo jazdy. W trakcie legitymowania kierowca tłumaczył, że spieszył się na rozprawę. Został ukarany przez funkcjonariuszy Policji mandatami za prowadzenie samochodu bez uprawnień, a także za wykroczenie drogowe.
W dniach 19-20 stycznia br. na terenie „Doliny Górnika” przy ul. Głównej w Chorzowie odbyły się specjalistyczne ćwiczenia na lodzie, które prowadziła Chorzowska Straż Pożarna we współpracy z ze Strażą Miejską oraz Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno - Nurkowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. Akcja miała na celu przeprowadzenie instruktarzu - jak szybko i bezpiecznie wyciągnąć z wody osobę, pod którą załamał się lód. Człowiek, który wpadnie do lodowatej wody szybko traci siły. Z powodu niskiej temperatury mięśnie odmawiają posłuszeństwa, następuje utrata czucia w palcach. W takich warunkach temperatura ciała spada nawet kilka razy szybciej. Dlatego tak ważne jest, by nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne.
16.01.2017r. około godziny 14:00 patrol otrzymał od dyżurnego zgłoszenie dotyczące demontażu dachu jednego z budynków pobliżu ul. Floriańskiej 27. Funkcjonariusze natychmiast udali się na miejsce i ustalili, że przedmiotowy obiekt mieści się przy ul. Towarowej 2 i należy do kompleksu budynków Fundacji „Człowiek człowiekowi”. W trakcie zdarzenia na miejsce przyjechała również osoba dozorująca w/w teren. Kobieta poprosiła strażników o pomoc w sprawdzeniu terenu. Podczas kontroli poszczególnych budynków ujawniono włamanie do pomieszczeń biurowych, wybite okna oraz zdewastowane wnętrza biur. Funkcjonariusze sprawdzili teren, jednak w pobliżu nie było już żadnych osób. Następnie sprawa trafiła na Komisariat II Policji w Chorzowie, gdzie prowadzone są dalsze czynności wyjaśniające.
W okresie od 16 do 29 stycznia br. na terenie województwa śląskiego będzie prowadzona akcja „Bezpieczne ferie 2017”. Celem akcji jest przede wszystkim zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego wypoczynku zimowego. Strażnicy miejscy w ramach akcji będą prowadzić kontrole zamarzniętych akwenów wodnych znajdujących się na terenie naszego miasta. Niestety, pokryte lodem stawy i sadzawki często wykorzystywane są przez najmłodszych od do zabawy. Dzieci nie zdają sobie sprawy, że wchodzenie na lód w tych miejscach jest niebezpieczne, a wręcz zagraża ich życiu i zdrowiu. Dlatego apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie przypadków przebywania, czy to dziecka, czy osoby dorosłej na terenie tzw. dzikich lodowisk (tel. 32 2416-145 lub alarmowy 986). Przypominamy również o możliwości korzystania z oficjalnych lodowisk znajdujących się na terenie miasta. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie:
http://moris.chorzow.pl/obiekty/lodowisko/
W nocy z 13 na 14 stycznia br. funkcjonariusze przejeżdżając ulicą Truchana zauważyli biegnącego mężczyznę, który na widok radiowozu wyrzucił do bramy trzymaną w ręku damską torebkę. Z uwagi na podejrzane zachowanie, patrol wylegitymował mężczyznę, który tłumaczył, że biegnie aby spotkać się z matką. W trakcie rozmowy sprawa wyjaśniła się, ponieważ do funkcjonariuszy podbiegły dwie kobiety i oświadczyły, że legitymowany mężczyzna kilka minut wcześniej uderzył jedną z nich w głowę i wyrwał jej torebkę. Jak ustalono, w torebce faktycznie znajdowały się prywatne rzeczy poszkodowanej kobiety tj. dokumenty, telefon komórkowy i pieniądze. W związku z podejrzeniem popełnienia rozboju, sprawcę natychmiast przewieziono na Komendę Miejską Policji w Chorzowie gdzie przedstawiono mu zarzuty.
Do zdarzenia doszło 12.01.2017r. około godziny 16:40. Patrol zmiany popołudniowej zastał 71-letnią kobietę siedzącą na krzesełku w podwórzu posesji przy ul. Stalmacha w Chorzowie. Była zziębnięta, a kontakt z nią był utrudniony. Sytuację pogarszał fakt, że kobieta nie zgodziła się na przewiezienie do szpitala, a także odmówiła pomocy od załogi pogotowia. Po konsultacjach z dyżurnym podjęto decyzję przewiezieniu 71- latki do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Następnie za pośrednictwem Straży Miejskiej w Siemianowicach uzyskano adres i telefon córki ww, której przedstawiono zaistniałą sytuację. Ustalono, że córka następnego dnia odbierze matkę z ośrodka i zaopiekuje się nią.
W dniu 1.01.2017r. strażnicy zostali wysłani przez dyżurnego na skrzyżowanie ulic 23-go Czerwca i Wileńskiej, gdzie zgłoszono nietrzeźwego kierowcę, który miał spowodować kolizję drogową. Na miejscu strażnicy ustalili, że doszło do niewielkiej stłuczki, jednak od sprawcy zdarzenia wyczuwalny był alkohol, a dodatkowo stał się bardzo agresywny. Wezwany na miejsce patrol Policji przeprowadził badanie stanu trzeźwości, które wykazało dwa promile alkoholu w jego organizmie. Pomimo utrudnień w prowadzeniu czynności, mężczyznę przewieziono na Komendę Policji w Chorzowie. Teraz czeka go postępowanie sądowe.
W dniu dzisiejszym około godziny 10:00 podczas patrolu okolic ulicy Cieszyńskej, dzielnicowi zauważyli uciekającego mężczyznę. Biegnąca za nim kobieta krzyczała, że goni sprawcę kradzieży i prosi o pomoc. Mężczyzna po pościgu został ujęty przez funkcjonariuszy na wysokości ulicy Wolskiego 2. Jak ustalono, dokonał kradzieży artykułów spożywczych w sklepie przy ul. Wróblewskiego 10. Wartość skaradzionych produktów wynosiła około 80 złotych. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie, okazało się, że sprawca był poszukiwany, w związku z licznymi kradzieżami dokonanymi na terenie Chorzowa.
15 grudnia 2016r. w godzinach popołudniowych w jednym z mieszkań przy Pl. Jana doszło do tragicznego zdarzenia. Czterej mężczyźni pobili okrutnie psa, następnie zapakowali go w torby i wyrzucili do śmieci. Dzięki spostrzegawczości przypadkowego przechodnia, który zauważył torbę z walczącym o życie zwierzęciem, sprawa trafiła na Policję. Psa natychmiast przewieziono do Laboratorium Weterynaryjnego przy ulicy Szczecińskiej, gdzie lekarz stwierdził uraz kręgosłupa oraz liczne rany na całym ciele. Sprawna akcji Policji i Straży Miejskiej spowodowała szybkie zatrzymanie sprawców. Mężczyźni odpowiedzą za czyn z art 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt.
W dniu 19-12-2016 podczas patrolu ul. Kilińskiego funkcjonariusze uzyskali od przechodnia informację, że na terenie Parku pod Kasztanami przebywa mężczyzna, który ma przy sobie broń i z niej strzela. Sprawcę na podstawie rysopisu strażnicy ujęli na terenie Szpitala nr 1. w Chorzowie. Posiadał przy sobie rewolwer pneumatyczny na CO2. Na miejsce za pośrednictwem dyżurnego wezwano patrol Policji z Komisariatu II w Chorzowie, gdzie ujętą osobę przewieziono celem wyjaśnienia sprawy. Mimo, iż na broń pneumatyczną w świetle obowiązujących przepisów nie jest wymagane pozwolenie, to pamiętajmy, że używając takiej broni w miejscu publicznym jakim jest park, powodujemy zagrożenie dla innych osób, co wiąże się z określonymi konsekwencjami.
Od 19 do 23 grudnia br. dzielnicowi Straży Miejskiej w ramach akcji „Bezpieczne zakupy” nasilą patrole otoczenia placówek handlowych, czyli miejsc gdzie w okresie przedświątecznym częściej może dochodzić do kradzieży i rozbojów. Kontrole będą realizowane w godzinach 10:00 – 18:00. Pamiętajmy, aby w tym okresie unikać bardzo zatłoczonych miejsc. Dokumenty i pieniądze powinniśmy nosić w wewnętrznych kieszeniach płaszczy i kurtek. Nie przechowujmy gotówki w jednym miejscu, a na zakupy zabierajmy tylko tyle, ile rzeczywiście jest nam potrzebne.
W dniu 2-12-2016 w siedzibie Straży Miejskiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ośrodka Pomocy Społecznej, chorzowskiej noclegowni, Policji oraz niektórych stowarzyszeń działających na rzecz osób bezdomnych. Spotkanie miało na celu wypracowanie wspólnych metod postępowania z osobami bezdomnymi, a także udzielania im kompleksowej pomocy przez instytucje działające w tym zakresie. Podczas spotkania wprowadzono również systematyczne kontrole miejsc przebywania bezdomnych, które będą realizować funkcjonariusze Straży Miejskiej z pracownikami OPS.
Począwszy od 17.11.2016r. dzielnicowi Straży Miejskiej i Policji będą wspólnie patrolować podległe im rejony na terenie miasta. Pomysł ten ma związek z realizowanym przez Policję od lipca br. programem MSWiA - „Dzielnicowy bliżej nas”. Cele programu to przede wszystkim: zwiększenie aktywności dzielnicowych w kontaktach ze społecznością lokalną w zakresie rozwiązywania problemów dotyczących bezpieczeństwa i porządku prawnego, a także wzrost wiedzy dzielnicowych i kierownictwa na temat problemów mieszkańców w przydzielonych rejonach służbowych oraz sposobów ich rozwiązania . Takie działania będą realizowane na terenie Chorzowa co najmniej kilka razy w miesiącu.
15.11.2016r. około godziny 23:00 patrol zmiany nocnej otrzymał od dyżurnego zgłoszenie dotyczące kobiety, której skradziono karę kredytową. Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Styczyńskiego 16 w Chorzowie. Przybyli na miejsce funkcjonariusze udali się w pościg za sprawcą, który oddalił się w okolicę sklepu „Lidl”. Funkcjonariusze ujęli mężczyznę i po przeszukaniu zwrócili kartę kredytową właścicielce. Sprawcę przewieziono na Komisariat II gdzie prowadzone są dalsze czynności wyjaśniające.
5.11.2016r. około godz. 14.20 strażnicy udali się z polecenia dyżurnego na ulicę Lompy przy Domu Kultury, gdzie zgłoszono dwóch mężczyzn dewastujących pojemniki do segregacji śmieci. Wysłani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że sprawcy przewrócili kosze na śmieci przy ulicach Bocznej, Reymonta i Lompy, nieźle się przy tym bawiąc. Podczas poszukiwań sprawców, osoba zgłaszająca rozpoznała jednego z mężczyzn na terenie punktu skupu złomu przy ul. Towarowej i te informację przekazała patrolowi (za co bardzo dziękujemy). Strażnicy wylegitymowali wskazaną przez zgłaszającego osobę, a następnie ukarali go mandatami na kwotę 1000 zł.
Od 27 października funkcjonariusze Straży Miejskiej patrolują rejony cmentarzy starając się nie dopuścić do kradzieży i dewastacji mienia. Działania będą trwały do 31.10.2016r. a następnie strażnicy włączą się wspólnie z Policją w prowadzoną co roku akcję „znicz”. Akcja ma na celu zapewnieni płynności ruchu Jednocześnie apelujemy do mieszkańców, aby nie utrudniali ruchu i parkowali z rozwagą, nie łamiąc przy tym przepisów.
Informujemy również, że zgodnie z informacjami zawartymi na stronie KMP w Chorzowie – w dniach od 31 października (wieczór) do 1 listopada (wieczór) wprowadzone zostaną następujące zmiany organizacji ruchu w ciągu ulic położonych w sąsiedztwie cmentarzy:
1. rejon cmentarza (przy kościele św. Ducha) przy ul. Dąbrowskiego:
a) wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa) do skrzyżowania z ul. Częstochowską z wyłączeniem wyznaczonych miejsc postojowych,
b) wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. Omańkowskiej do rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa),
2. rejon cmentarza przy ul. Janasa – wprowadzenie zakazu zatrzymywania się w ciągu ul. Janasa na odcinku od skrzyżowania z ul. Opolską do skrzyżowania z ul. 3-go Maja,
3. rejon cmentarza (przy kościele św. Józefa) przy ul. Mariańskiej – wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. św. Wojciecha do skrzyżowania z ul. Janasa.
Ponadto od 31 października (wieczór) do 1 listopada (wieczór) zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ciągi ulic:
- ul. Drzymały – odcinek od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do bramy cmentarza,
- ul. Cmentarna – odcinek od skrzyżowania z ul. Hajducką do skrzyżowania z ul. Urbanowicza,
- ul. Kalusa – cały przebieg ulicy.
Od dzisiaj funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzą, jak co roku kontrolę numeratorów porządkowych posesji. W okresie jesienno - zimowym, gdy szybko zapada zmrok - numer porządkowy posesji oraz jego właściwe umiejscowienie, to ważna sprawa szczególnie dla służb ratowniczych, które muszą szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia. Brak numeratora posesji może być również uciążliwy dla osób często poszukujących konkretnych adresów np. kurierów. Trzeba pamiętać, że za wszelkie nieprawidłowości związane z numeratorem odpowiada administrator posesji.
28 października dzielnicowi straży miejskiej zakończyli kontrole posesji pod kątem przeprowadzenia deratyzacji. Jak wiadomo, taki obowiązek spoczywa na właścicielach, administratorach, użytkownikach oraz zarządcach nieruchomości i obiektów. Zabiegi sanitarne związane ze zwalczaniem gryzoni muszą być zorganizowane bez względu na to, czy szczury były zauważane na terenie określonej posesji, czy też nie. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 630 posesji na terenie miasta, nałożono 11 mandatów, a 8 osób zostało pouczonych.
26 października br. podczas kontroli jednej z posesji przy ul. 11go listopada, strażnicy uzyskali od przechodnia informację, że w jednym z mieszkań przy ul. Kalidego 73 przebywa osoba poszukiwana. Informacja ta została natychmiast przekazana na Komisariat II Policji. Przybyli na miejsce funkcjonariusze dokonali sprawdzenia wskazanego adresu. Lokatorzy mieszkania utrzymywali, że nie ma w nim poszukiwanej osoby, jednak po dokładnym przeszukaniu mężczyznę znaleziono w schowku na pościel pod łóżkiem. Ustalenia wykazały, że ma do odbycia 2-letnią karę pozbawienia wolności za dokonane rozboje.
17.10.2016 w godzinach rannych podczas patrolu ulicy Szpitalnej, strażnicy zauważyli starszego mężczyznę w wieku około 80 lat ubranego w koszulkę i spodnie z dresu, który leżał na zieleńcu w pobliżu Huty „Batory”. Mężczyzna był trzeźwy, jednak kontakt z nim był utrudniony – nie potrafił powiedzieć jak się tam znalazł, ani podać swoich danych osobowych. Po przebadaniu w/w przez Pogotowie Ratunkowe strażnicy przeprowadzili ustalenia, w których wynikało, że osoba ta oddaliła się bez wiedzy personelu z Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego przy ul. Szpitalnej 25 w Chorzowie. Strażnicy natychmiast przekazali 83-latka pod opiekę kierowniczki zakładu.
17.10.2016r. około godz. 11.30 strażnicy udali się z polecenia dyżurnego na ulicę Janasa, gdzie w pobliżu garaży zgłoszono zaśmiecenie terenu. Na miejscu funkcjonariusze stwierdzili dużą ilość odpadów komunalnych, wśród których znajdowały się faktury na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Z uwagi na ujawnienie danych osobowych na w/w fakturach, sprawę przekazano Policji, natomiast Straż Miejska przeprowadzi czynności wyjaśniające dotyczące zanieczyszczenia miejsca publicznego.
14 października był dniem szczególnym dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Chorzowie. Przy ul. Sobieskiego 3 odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej - nowej siedziby Straży. Zabytkowa kamienica przeszła gruntowny remont (wcześniej mieścił się tam Komisariat Policji). Dzięki adaptacji strychu, strażnicy zyskali dodatkowe pomieszczenia na salę konferencyjną i archiwa. Po oficjalnym otwarciu budynku uroczystości przeniosły się do Chorzowskiego Centrum Kultury, gdzie Straż Miejska świętowała 25-lecie swojej działalności. Wyróżnieni funkcjonariusze odebrali z rąk Prezydenta Miasta i Pani Komendant nagrody i awanse, upominki otrzymały zaprzyjaźnione instytucje. Ozdobą uroczystości był krótki film o Straży Miejskiej zrealizowany przez telewizję COM TV, wystawa fotograficzna, a także koncert zespołu „ Mood Time Quintet”.
28.09.2016r. rozpoczęły się pierwsze w tym sezonie grzewczym kontrole palenisk. Pod lupę wzięto posesje przy ulicy Pudlerskiej i Długiej. W wyniku przeprowadzonych kontroli, kilka osób ukarano mandatami. Przypominamy, że zgodnie z art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów (instalacjami specjalnie do tego przystosowanymi), podlega karze aresztu albo grzywny. W myśl art. 225.§ 1. Kodeksu Karnego, kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
W dniach 27, 28, 29 września strażnicy miejscy wspólnie z funkcjonariuszami Policji w ramach akcji „Małolat” patrolowali okolice szkół w rejonie II Chorzowa, zwracając szczególną uwagę na młodzież dopuszczającą się czynów zabronionych. Takie działania mają na celu zapobieganie aktom wandalizmu oraz eliminowanie niepokojących zdarzeń z udziałem uczniów.
1 września br. wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Straż Miejska wspólnie z Policją przeprowadziła działania w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Funkcjonariusze patrolowali okolice szkół, zwracając uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w drodze do szkoły. Dodatkowo w pierwszych miesiącach roku szkolnego strażnicy na terenie chorzowskich placówek oświatowych przeprowadzą prelekcje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Prezydent Miasta Chorzów zaprasza osoby powyżej 60 roku życia na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Program jest realizowany od 1 września w 11 punktach na terenie miasta, których listę można znaleźć na poniższym plakacie. Liczba szczepień jest ograniczona.
21 sierpnia około godziny 14:00 potężna trąba powietrzna przeszła nad Chorzowem powodując ogromne zniszczenia, szczególnie w centrum miasta. Połamane drzewa, uszkodzone samochody zniszczony cmentarz i elewacje budynków to tylko niektóre z efektów nawałnicy. Straty wstępnie oszacowano nawet na kilkaset tysięcy złotych. Funkcjonariusze przez kilka godzin zabezpieczali ruch pieszy i samochodowy przy ulicy Zjednoczenia i Kopernika, gdzie Straż Pożarna prowadziła intensywne działania. W nocy teren został objęty dozorem Straży Miejskiej i Policji.
Do zdarzenia doszło 17 sierpnia br. w pobliżu ulicy 11 listopada w Chorzowie. Funkcjonariusze zatrzymali 26 letniego mężczyznę, który kilka chwil wcześniej zabrał telefon 13-latkowi grającemu w piłkę na boisku szkolnym. W toku czynności wyjaśniających ustalono, że sprawca dopuścił się również gróźb wobec osoby poszkodowanej. Mężczyznę przewieziono na Komisariat II Policji Chorzowie, gdzie usłyszał zarzuty.
16.08.2016r. w trakcie służby na zmianie nocnej dyżurny przekazał patrolowi zgłoszenie dotyczące spożywania alkoholu oraz używania wulgaryzmów przy ul. Wandy 61. Na miejscu podczas legitymowania sprawcy funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna jest poszukiwany w związku z nieodbytą karą 25 dni aresztu. Osoba została zatrzymana i przewieziona na Komisariat II Policji w Chorzowie.
11 sierpnia br. przy udziale pracowników Wydziału Usług Komunalnych, Inspektora Weterynarii oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Straży Pożarnej przeprowadzono wizję lokalną związaną z prowadzonym postępowaniem ws. przetrzymywania zwierzęcia (kuca) w nieodpowiednich warunkach przez agresywnego mieszkańca Chorzowa. Podczas wizji ustalono, że mężczyzna wywiózł kuca do garażu przy ul. Katowickiej 168. Na miejscu informacje się potwierdziły – wychudzone zwierzę stało we własnych odchodach w wydzielonej części garażu na 3 metrach kwadratowych, bez dostępu do wody, jedzenia i świeżego powietrza. Natychmiast podjęto decyzję o przekazaniu kucyka pod opiekę Fundacji SOS dla zwierząt przy ul. Antoniów 1 w Chorzowie. Właściciel za znęcanie się nad zwierzęciem prawdopodobnie odpowie przed Sądem.
3 sierpnia br. właściciel jednego z parkingów strzeżonych znajdujących się na terenie Chorzowa zgłosił do Straży Miejskiej nieużytkowany od dwóch miesięcy samochód dostawczy marki Iveco. Według ustaleń kierowca pozostawił samochód na parkingu, opłacając jedną dobę, lecz do dnia dzisiejszego po niego nie wrócił. Po sprawdzeniu pojazdu w bazie policyjnej, okazało się że figuruje jak przywłaszczony, co stanowi przestępstwo z art. 284§1 Kodeksu Karnego. Sprawa została przekazana Policji.
18 czerwca br. około godz. 10:30 do dyżurnego wpłynęło zgłoszenie dotyczące porzuconego skutera leżącego w krzakach przy ul. Łagiewnickiej naprzeciw ogródków działkowych. Funkcjonariusze znaleźli motorower częściowo rozebrany, w pobliżu leżała także kurtka i kask. Po sprawdzeniu w bazie policyjnej okazało się, że kilka godzin wcześniej został skradziony mieszkańcowi Chorzowa z ul. Krótkiej. Zgubę przekazano właścicelowi.
W okresie od 6 do 20 czerwca br. chorzowska Straż Miejska przeprowadziła akcję, podczas której funkcjonariusze zwracali uwagę na nieprzyzwoite napisy, hasła, symbole o treściach faszystowskich i rasistowskich umieszczanych m.in. na wiatach, mostach, czy elewacjach budynków w naszym mieście. O takich przypadkach powiadomieni zostaną właściciele nieruchomości, celem usunięcia nieprawidłowości. Tego rodzaju akcje prowadzone są przez strażników systematycznie, gdyż wpływają na poprawę estetyki miasta.
10.06.2016r. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie odbyła się debata wojewódzka w ramach kampanii „Z młodym kierowcą po doświadczenie”. Podczas spotkania przedstawiciele Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej próbowali odpowiedzieć na pytanie – dlaczego młodzi kierowcy giną na drogach ? …
Z przeprowadzonych badań wynika, że co czwarty wypadek drogowy, gdzie sprawcą był kierujący pojazdem mechanicznym, był spowodowany przez jednego z młodych kierowców, a co trzecia osoba, która zginęła z winy kierującego pojazdem mechanicznym, poniosła śmierć w wyniku błędu popełnionego przez kierowcę w wieku 18-25 lat.
Debata była więc świetną okazją do zwiększenia poziomu świadomości i odpowiedzialności młodych kierowców. W trakcie zajęć każdy uczestnik mógł skorzystać z dwóch symulatorów dachowania, zobaczyć jak wygląda rzeczywistość przy użyciu alko-gogli czy narko-gogli. Dodatkową atrakcją okazał się profesjonalny pokaz umiejętności ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej z Chorzowa.
Zjazd rycerstwa chrześcijańskiego, pokazy włoskich tańców z flagami, rycerzy konnych, sokolników i husarii - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji obchodów święta miasta, które potrwają w tym roku aż do 26 czerwca. Również funkcjonariusze Straży Miejskiej mieli w miniony weekend więcej pracy niż zwykle, zabezpieczając jak co roku przemarsz uroczystej parady ulicą Wolności. Za tydzień ciąg dalszy imprez, a jest w czym wybierać – czeka nas koncert zespołu „Nocna Straż”, industriada, rajdy rowerowe, gry terenowe, pokazy sztucznych ogni i wiele innych.
29 maja br. na boisku w pobliżu Parku Róż w Chorzowie odbył się festyn przygotowany dla najmłodszych z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Organizatorem imprezy było Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie, tut. Urząd Miasta oraz Przedszkole nr 12. Wśród zaproszonych gość byli m.in. Z-ca Prezydenta Miasta – Marcin Michalik i Prezes Zarządu Głównego TOZ w Polsce - Łukasz Balcer. Obok zabaw i konkursów dzieci miały okazję posłuchać przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej prelekcji na temat bezpiecznych zachowań w kontaktach z bezpańskim psem. Najmłodsi otrzymali również od strażników odblaski zapewniające lepszą widoczność w ruchu drogowym.
29.05.2016r. na terenie Parku Śląskiego do strażników podszedł mężczyzna i przekazał im znaleziony na drodze portfel wraz z zawartością. W portfelu znajdowały się m.in. dokumenty, karty kredytowe oraz pieniądze należące do mieszkańca Mysłowic. Funkcjonariusze na podstawie dowodu osobistego ustalili tożsamość właściciela i przekazali mu zagubione rzeczy, a znalazcy pogratulowali postawy godnej naśladowania.
24 maja br. około godz. 15:30 funkcjonariusze udali się na ulicę Reymonta 20-22, gdzie zgłoszono starszą kobietę, która miała się przewrócić. Strażnicy zastali w/w siedzącą obok sklepu – osoba nie nosiła żadnych widocznych obrażeń ciała. W trakcie ustalania danych osobowych okazało się, że kobieta jest poszukiwana przez Policję, gdyż oddaliła się z Domu Pomocy Społecznej. Po przebadaniu przez Ratownictwo Medyczne, została przekazana patrolowi Komisariatu II w Chorzowie.
Do wybuchu pożaru doszło wczoraj około godziny 9:00 na terenie zakładów chemicznych Novichem przy ul. Michałkowickiej w Chorzowie. Płonęła hala produkcyjna nadtlenku benzoidu, który jest substancją wybuchową, co znacznie utrudniało działania Straży Pożarnej. W akcji gaśniczej wzięło udział ponad 100 strażaków, a sytuacja została opanowana dopiero po kilku godzinach. Przy udziale Straży Miejskiej i Policji z okolicy pożaru ewakuowano około 140 osób, w tym pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej "Republika". Dodatkowo patrol Straży Miejskiej zabezpieczył teren, prosząc mieszkańców okolicznych budynków, żeby ze względu na dym i możliwość powikłań zdrowotnych pozamykali okna. Na razie nie nie ustalono przyczyny pożaru.
W dniu 19.05.2016r. po raz kolejny na terenie miasta zostały przeprowadzone działania NURD (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego). Akcja była prowadzona przy współpracy Straży Miejskiej i Policji. W tym czasie funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na wykroczenia drogowe wpływające na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.
W dniu 17.05.2016r. podczas patrolu ul. Karpackiej funkcjonariusze zauważyli leżącego na chodniku straszego mężczyznę, który doznał ataku padaczki. Strażnicy udzielili choremu niezbędnej pomocy, a następnie za pośrednictwem dyżurnego wezwali Pogotowie Ratunkowe. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni po wykonaniu wstępnych badań zabrali mężczyznę do szpitala.
W dniu 5.05.2016r. około godz. 15:15 dyżurny otrzymał zgłoszenie o silnym zadymieniu w mieszkaniu przy ul. Wolności 52 w Chorzowie. Przybyli na miejsce funkcjonariusze po przeprowadzeniu wstępnych ustaleń wezwali Straż Pożarną oraz pracownika BOM Śródmieście (administracja budynku). Jak się okazało przyczyną zadymienia był niedrożny komin. Na szczęście lokatorce mieszkania nic złego się nie stało - nie potrzebowała pomocy medycznej, ale powyższa sytuacja może być przestrogą dla tych, którzy bagatelizują dokładne sprawdzenie przewodów kominowych przez wykwalifikowanych kominiarzy przed sezonem grzewczym. Nie lekceważmy przeglądów kominiarskich – od tego może zależeć życie nasze i naszych bliskich.
W dniu 7 maja br. na dyżurkę Straży Miejskiej wpłynęło dość nietypowe zgłoszenie, dotyczące sprzedaży produktów spożywczych (makaronu) niezgodnie z wagą. Zdarzenie miało miejsce na odpuście przy Parafii św. Floriana. Osoba zgłaszająca skarżyła się że płacąc za kilogram towaru, otrzymała jedynie 62 dag. Wstępne ustalenia wykazały również, że sprzedawca nie posiadał legalizacji urządzenia ważącego. Sprawa została przekazana funkcjonariuszom Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej KMP Chorzów.
Nieumyślne zaprószenie ognia niedopałkiem papierosa to najprawdopodobniej przyczyna pożaru kamienicy przy ulicy 3 Maja 68 w Chorzowie. Do zdarzenia doszło nad ranem około godziny 4:25 jednym z mieszkań na III piętrze. Akcja ratownicza trwała prawie trzy godziny – nie było ofiar w ludziach, jedna osoba trafiła do szpitala na badania - jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W zabezpieczeniu akcji Straży Pożarnej brali udział funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji pełniący służbę na zmianie nocnej.
W dniu 19.04.2016r. na terenie zakładu Tramwaje Śląskie S.A. przy ul. Inwalidzkiej 5 Chorzowie odbyły się ćwiczenia mające na celu przeprowadzenie praktycznej ewakuacji osób przebywających w budynku administracji BHP i dyspozytorni ruchu. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie działań służb ratowniczych na wypadek wystąpienia pożaru, weryfikację posiadanych procedur operacyjnych oraz ocenę przygotowania służb do prowadzenia akcji ratunkowej w przypadku wystąpienia w/w zdarzenia. Do ćwiczeń oddelegowano pięciu strażników miejskich.
17.04.2016r. około godziny 20:10 do siedziby Straży Miejskiej zgłosił się wraz z matką 12- letni mieszkaniec Chorzowa. Chłopak znalazł na placu zabaw przy ul. Floriańskiej telefon komórkowy marki Prestigio. Urządzenie zostało przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych Urzędu Miasta Chorzów, gdzie oczekuje na właściciela. Postawa znalazcy godna naśladowania – gratulujemy...
W dniu 12 kwietnia br. funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji przeprowadzili kontrolę punktów skupu złomu na terenie Chorzowa. W związku z nieprawidłowościami, które wystąpiły w kilku punktach przypominamy, że posiadacz odpadów prowadzący punkt zbierania odpadów metali jest obowiązany, przy przyjmowaniu tych odpadów od osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami, do wypełniania formularza przyjęcia odpadów metali. Kontrole tego typu mają na celu eliminowanie skupu złomu pochodzącego z niewiadomych źródeł np. z kradzieży. Podobne akcje są prowadzone na terenie miasta systematycznie kilka razy w roku.
5.04.2016r. w pobliżu ulicy Cmetnarnej 15 patrol pieszy pełniący służbę w godzinach rannych, zauważył listonosza, który nie był w stanie poruszać się o własnych siłach z uwagi na upojenie alkoholowe. Mężczyzna był pracownikiem Polskiej Grupy Pocztowej, posiadał przy sobie plecak i dwie torby z przesyłkami zwykłymi i poleconymi. Na miejsce wezwano radiowóz Policji i po przeprowadzeniu badania na zawartość alkoholu okazało się, że nietrzeźwy miał około 1,3 mg/l w wydychanym powietrzu. Przesyłki które posiadał zabezpieczono i przekazano jego przełożonym, natomiast mężczyznę przewieziono na Izbę Wytrzeźwień w Chorzowie. Teraz odpowie za wykroczenie z art. 70 § 2 Kodeksu Wykroczeń tj. niezachowanie trzeźwości podczas wykonywania czynności zawodowych.
Przypominamy wszystkim właścicielom, administratorom, użytkownikach oraz zarządcach nieruchomości o obowiązku przeprowadzenia wiosennej deratyzacji. Akcja trwająca od 1 do 30 kwietnia polega na jednoczesnym wyłożeniu trutki we wszystkich budynkach mieszkalnych, użytkowych, produkcyjnych, magazynowych oraz w hotelach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, zakładach opieki zdrowotnej, sklepach, kawiarniach, barach, restauracjach i stołówkach na terenie miasta. Pamiętać należy, że w miejscach wyłożenia trutki musi znaleźć się wyraźne ostrzeżenie. Koszt przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości.
Jak wiemy, 29 lutego ruszyła akcja czyszczenia miasta z ulotek w ramach programu „praca za czynsz”, realizowana przy współpracy Straży Miejskiej i Zakładu Komunalnego PGM. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W ciągu miesiąca udało się usunąć ponad 4500 tysiąca ulotek rozklejonych niezgodnie z przepisami. Dodatkowo na rozklejaniu reklam w miejscach niedozwolonych przyłapano dwie osoby, które zostały ukarane mandatami. Ogólne wyniki akcji znacznie przekroczyły nasze oczekiwania, zyskała estetyka miasta, więc takie działania będą powtarzane systematycznie.
17 marca br. około godziny 13:25 patrol pieszy znajdujący się w pobliżu siedziby Straży Miejskiej został poproszony o pomoc przez mężczyznę, którego konkubina przedawkowała metadon i straciła przytomność. Strażnicy natychmiast wezwali Pogotowie Ratunkowe oraz udzielili kobiecie pierwszej pomocy w postaci ułożenia w pozycji „bezpiecznej” oraz kontrolowania oddechu do momentu przybycia karetki. Następnie kobieta została przekazana pod opiekę załogi pogotowia.
W okresie od 24 do 25 marca funkcjonariusze będą patrolować rejony placówek handlowych pod kątem bezpieczeństwa klientów. Są to działania o charakterze prewencyjnym i mają na celu zapobieganie kradzieżom i podobnym zdarzeniom, których w okresie przedświątecznym z reguły przybywa. Przypominamy mieszkańcom, aby dokumenty i pieniądze nosić w wewnętrznych kieszeniach kurtek, nie przechowywać gotówki w jednym miejscu, a na zakupy zabierać tylko tyle, ile rzeczywiście jest nam potrzebne.
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych na terenie miasta w dniach 21-23 marca br. funkcjonariusze będą kontrolować ogólny stan techniczny urządzeń na placach zabaw. Stwierdzone nieprawidłowości zostaną przekazane do zarządców placów zabaw celem ich usunięcia. Systematyczne kontrole w tym zakresie prowadzone są przez strażników co roku w okresie wiosennym.
11 marca br. około godziny 20:35 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie dotyczące dziewczynki w wieku około 9 lat bawiącej się od dłuższego czasu bez opieki na placu zabaw przy ul. św. Barbary 23. Przybyły na miejsce patrol zastał dziewczynkę w piaskownicy bez butów. Dziewczynka powiedziała strażnikom, że nie chce wracać do domu. Przeprowadzone ustalenia wykazały, że 9-latka uciekła z domu i jest poszukiwana. Na miejsce strażnicy wezwali Pogotowie Ratunkowe i Policję. Dziewczynka została przewieziona do szpitala na badania, Policja zajęła się powiadomieniem rodziców 9-latki i ustalaniem przyczyn ucieczki.
13.03.2016 w godzinach wieczornych motorniczy tramwaju linii 19 zgłosił pasażera w wieku około 70 lat zagubionego i zdenerwowanego. Mężczyzna nie wiedział w jakim celu porusza się tramwajem, ale na szczęście pamiętał jak się nazywa i gdzie mieszka. Funkcjonariusze ustalili rodzinę mężczyzny i przekazali go pod opiekę wnukowi. Okazało się, że 70-latek cierpi na chorobę Alzheimera.
W dniach 11.03.2016r. oraz 18.03.2016r. strażnicy wspólnie z funkcjonariuszami Policji wezmą udział w zabezpieczaniu skrzyżowań w naszym mieście w związku z przemarszem procesji - Dróg Krzyżowych. Mieszkańcy powinni się przygotować na niewielkie utrudnienia w ruchu.
Przypominamy wszystkim mieszkańcom Chorzowa, iż obowiązuje ustawowy ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Spalając odpady łamiemy przepisy prawa, szkodzimy środowisku, a przede wszystkim szkodzimy sobie. Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów !!!
CZEGO NIE WOLNO SPALAĆ:
• wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników, toreb foliowych,
• zużytych opon i innych odpadów z gumy,
• odzieży, obuwia,
• elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych,
• sztucznej skóry,
• opakowań po farbach, lakierach,
• opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
• papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
CZYM GROZI SPALANIE ODPADÓW:
• pyły z metalami ciężkimi – powodują zagrożenie białaczką,
• tlenki azotu – podrażniają i uszkadzają płuca,
• tlenek węgla – wiąże czerwone ciałka krwi, utrudnia transport tlenu w organizmie,
• dwutlenek siarki – powoduje trudności w oddychaniu,
• chlorowodór – tworzy z parą wodną kwas solny (silnie żrący),
• cyjanowodór – tworzy z parą wodną kwas pruski – blokuje nieodwracalnie oddychanie tkankowe,
• dioksyny i furany – powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płody i strukturę kodu genetycznego oraz mają działanie alergiczne.
Mając na uwadze zdrowie mieszkańców oraz ochronę środowiska, na terenie miasta prowadzone są kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z rzeczoznawcą mogą wejść do budynku w celu weryfikacji spalanych w piecu materiałów. Osoby, które zostaną przyłapane na spalaniu odpadów muszą się liczyć z surowymi karami. W dniu 03.03.2016r. na terenie miasta przeprowadzono 14 takich kontroli, podczas których ukarano mandatami 7 osób.
Zgodnie z art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów (instalacjami specjalnie do tego przystosowanymi), podlega karze aresztu albo grzywny.
W myśl art. 225.§ 1. Kodeksu Karnego, kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jeżeli będą Państwo świadkami spalania odpadów, prosimy o przekazanie takiej informacji telefonicznie dyżurnemu Straży Miejskiej, który jest dostępny całodobowo pod numerami: 986 (bezpłatny) lub 32 2416 145.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej : www.odpady.chorzow.eu, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące gospodarki odpadami na terenie miasta.
>>Pobierz ulotkę na temat spalania odpadów (format PDF)<<
W dniu 29.02.2016r. podczas patrolowania ul. Rynek funkcjonariusze zauważyli leżącego na chodniku starszego mężczyznę z urazem tylnej części głowy. Okazało się, że mężczyzna miał atak padaczki. Strażnicy udzielili choremu niezbędnej pomocy i natychmiast wezwali Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy po wykonaniu wstępnych badań, podjęli decyzję o zabraniu mężczyzny do szpitala.
Pierwsza pomoc - epilepsja (padaczka) - film edukacyjny:
„Praca za czynsz” to program realizowany na terenie Chorzowa przez Zakład Komunalny PGM już od 2011 roku. Projekt cieszy się w naszym mieście dużym zainteresowaniem, dlatego Straż Miejska nawiązała kontakt z organizatorem programu i w ramach współpracy od 29 lutego br. prowadzona będzie akcja czyszczenia miasta z ulotek reklamowych, rozklejonych w miejscach niedozwolonych. Podczas akcji strażnicy będą się starali ujawnić jak najwięcej takich miejsc, następnie wskazać je uczestnikom programu, celem usunięcia niechcianych reklam. Niezależnie od tego funkcjonariusze przeprowadzą czynności zmierzające do ustalenia sprawców wykroczeń z art. 63a§1, zgodnie z którym za umieszczanie ogłoszeń, plakatów, ulotek w miejscach do tego nie przeznaczonych lub bez zgody zarządzającego, grozi mandat. Osoby wyznaczone przez PGM, które wezmą udział w akcji, będą mogły bez większego nakładu sił odpracować zaległy czynsz i jednocześnie przyczynić się do poprawy estetyki naszego miasta.
16.02.2016r. w siedzibie Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Powstańców 70 strażnicy przeprowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem - adresatami były osoby starsze z grupy „Nasz Krąg”. Seniorzy mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także poćwiczyć na fantomie. Kolejne takie spotkania zaplanowane są na marzec i kwiecień.
W MSWiA rozpoczęły się prace nad tworzeniem mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce. Będzie to rozwiązanie systemowe o zasięgu ogólnokrajowym, wymagające przygotowania optymalnych z punktu widzenia obywatela rozwiązań. Mając na uwadze powyższe, zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących „Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” miasta Chorzowa. Spotkania organizowane są przez Komisariat I i II Policji w Chorzowie, z udziałem przedstawicieli instytucji państwowych, samorządowych oraz podmiotów mających bezpośredni wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa (w tym również przedstawicieli Straży Miejskiej).
Ostatnie konsultacje odbyły się 16.02.2016r. w siedzibie Stowarzyszenia Serce przy ul. Powstańców 70, kolejne zaplanowane są na:
- 17.02.2016r. godz. 10.00 (Sala Sesyjna Urzędu Miasta Chorzów)
- 18.02.2016r. godz. 12.00 (Komisariat Policji II w Chorzowie, ul. Moniuszki 11)
- 19.02.2016r. godz. 16.00 (Zespół Szkół Specjalnych nr 2 ul. Dyrekcyjna 3)
Zachęcamy mieszkańców do wzięcia udziału w spotkaniach i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, obawami, a także koncepcjami na temat tworzonej mapy zagrożeń.
Straż Miejska zwróciła się z prośbą do właścicieli, zarządców nieruchomości o rozpowszechnianie na tablicach ogłoszeniowych ulotek zaprojektowanych na potrzeby akcji „ Chorzów wolny od psich odchodów”.
Celem akcji jest przypomnienie właścicielom psów o obowiązku sprzątania po swoich pupilach. Psie odchody to nie tylko problem estetyki miasta, ale także niedogodność dla osób niepełnosprawnych, matek z małymi dziećmi i ludzi starszych.
Ulotki przypominające o obowiązku sprzątania po swoim psie trafią również do mieszkańców. Strażnicy będą je rozdawali w najbliższych dniach w trakcie patrolowania rejonu.
Przypominamy, że:
- woreczki na psie odchody można odbierać w Urzędzie Miasta na portierni lub w pokoju 28, za okazaniem aktualnej książeczki szczepień psa,
- worki wraz z zawartością można wrzucać do każdego kosza na śmieci,
- z myślą o właścicielach czworonogów i ich pupilach, Chorzów przygotował 3 wybiegi dla psów: w Parku Róż, przy ul. Niedurnego oraz przy ul. Czempiela,
- za uchylanie się od obowiązku sprzątania po swoim psie grozi mandat do 500 zł.
Wszelkie te informacje można także znaleźć na rozdawanych ulotkach.
Pobierz ulotkę w formacie PDF
W nocy z 13 na 14 lutego 2016r. patrol wspólny strażnika z policjantem został wysłany przez dyżurnego na ul. Ligonia 4, gdzie nietrzeźwy mężczyzna miał się dobijać do jednego z mieszkań. Stan mężczyzny zagrażał jego życiu i zdrowiu, więc funkcjonariusze podjęli decyzję o przewozie w/w na Izbę Wytrzeźwień w Chorzowie. Na miejscu okazało się, że nietrzeźwy posiadał przy sobie woreczek, w którym znajdowało się 0,6 grama marihuany. Sprawę prowadzi Policja.
10.02.2016r na terenie hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego w Chorzowie miały miejsce pierwsze w tym roku rozgrywki w ramach programu "Bezpiecznie kibicuję, mądrze dopinguję - młody kibic". Konkurowali ze sobą uczniowie Gimnazjum nr 2, 8, 9 oraz Dwujęzycznego. Oprócz zmagań sportowych, które wygrało Gimnazjum nr 9, szkoły rywalizowały między sobą pod kątem dopingowania swoich drużyn. Tutaj najlepsi okazali się kibice Gimnazjum nr 8. Wśród zaproszonych gości byli: Z-ca Prezydenta – Marcin Michalik, przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony, Ludności, Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej. Przypomnijmy, że głównym celem programu jest przeciwdziałanie agresji w sporcie, na stadionach i w szkole, dlatego dla uczniów szkół biorących udział w programie, funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji prowadzą również prelekcje związane z bezpieczeństwem imprez masowych oraz odpowiedzialnością prawną osób nieletnich.
W dniu 11.02.2016r. około godz. 10:00 w okolicy ul. Cieszyńskiej funkcjonariusze patrolu pieszego, na prośbę zaniepokojonej wnuczki, podjęli poszukiwania jej chorej babci. Do pomocy w poszukiwaniach zostały zorganizowane dodatkowo dwa radiowozy. Kobieta z objawami demencji starczej miała wyjść z domu nie uprzedzając nikogo, bez okrycia wierzchniego. Po około 30 min. kobieta została odnaleziona w okolicy ul. Wróblewskiego i przekazana pod opiekę wnuczki.
8.02.2016r. około godz. 14.10 funkcjonariusze zostali skierowani przez dyżurnego na ul. Wolności 41 gdzie zgłoszono nieprawidłowe parkowanie pojazdów. Podczas prowadzenia czynności jeden z legitymowanych kierujących nie posiadał przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem. Strażnicy wezwali na miejsce patrol Policji, który ustalił, że mężczyzna jest poszukiwany w związku z popełnieniem czynu zabronionego.
W dniu dzisiejszym patrol Straży Miejskiej wspólnie z pracownikami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii prowadzą kontrolę targowiska Barska – Kalidego pod kątem przestrzegania Ustawy o Ochronie Zwierząt. Tego typu akcje będą prowadzone w naszym mieście systematycznie. Przypominamy, że zgodnie z art.10a w/w ustawy zabrania się :
1. wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach
2. prowadzenia targowisk , targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych.
3. wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli
4. rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.
Zgodnie z art. 10b zabrania się :
1. nabywania zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach
2. nabywania psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli
Naruszenia tych przepisów stanowią w świetle prawa wykroczenia za które grozi odpowiedzialność karna.
Straż Miejska w Chorzowie informuje mieszkańców o tym, że rozwieszanie wszelkiego rodzaju plakatów, reklam, ulotek poza miejscami wyznaczonymi stanowi wykroczenie. Zgodnie art. 63a § 1 KW, za plakatowanie miejsc niedozwolonych lub bez zgody zarządzającego, grozi mandat do 500 zł. Od początku roku strażnicy ujawnili już 9 tego typu wykroczeń (wobec dwóch sprawców zastosowano postępowanie mandatowe, 1 osobę pouczono, wobec jednej osoby skierowano wniosek o ukaranie do Sądu, a w 5 przypadkach nadal prowadzone są czynności wyjaśniające). Jednocześnie informujemy mieszkańców, że na terenie miasta znajdują się tablice, na których można nieodpłatnie umieścić ogłoszenie. Takie tablice zlokalizowane są na przystankach komunikacji miejskiej i przeznaczone są wyłącznie na drobne ogłoszenia dla mieszkańców (dopuszczalny format ogłoszeń max b6). Raz w miesiącu tablice są czyszczone - firma usuwa wszystkie ogłoszenia i czyści je z resztek papieru i kleju.
» Wykaz miejsc, w których znajdują się tablice przeznaczone do nieodpłatnego umieszczania drobnych ogłoszeń na terenie Chorzowa (załącznik pdf) «
Jeśli zauważyłeś osoby umieszczające plakaty w nieodpowiednich miejscach zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 986, a szybko podjęte działania ułatwią ustalanie sprawcy wykroczenia.
W nocy z 27 na 28 stycznia br. z inicjatywy Wydziału Polityki Społecznej - Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, odbędzie się ogólnopolska akcja liczenia bezdomnych. Również chorzowska Straż Miejska weźmie udział w tym przedsięwzięciu angażując na potrzeby akcji dodatkowy patrol. Celem badania, podobnie jak w zeszłym roku, będzie zebranie w ciągu jednej nocy danych w zakresie liczby udzielonych noclegów we wszystkich placówkach na terenie miasta (w tym m.in. noclegownie, szpitale, izby wytrzeźwień), a także w innych miejscach niemieszkalnych (pustostany, altany, strychy itp.). Zebrane informacje zostaną przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie. Interesujące OPS dane dotyczą przede wszystkim ilości, wieku oraz płci osób bezdomnych przebywających na terenie miasta Chorzów. Informacje te mają ułatwić podejmowanie działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków bezdomności.
Mimo iż zimowe ferie dopiero przed nami, strażnicy miejscy już teraz rozpoczęli kontrole zamarzniętych akwenów wodnych znajdujących się na terenie naszego miasta. Pokryte lodem stawy i sadzawki często wykorzystywane są przez najmłodszych do zabaw. Wchodzenie na lód w tych miejscach nie jest jednak bezpieczne, a wręcz zagraża życiu i zdrowiu ludzi.
Dlatego apelujemy, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, gdyż pokrywa lodu może się załamać i doprowadzić do tragedii. Równocześnie przypominamy rodzicom, aby zwracali bacznie uwagę, gdzie przebywają i bawią się ich dzieci. Natomiast mieszkańców Chorzowa prosimy o zgłaszanie przypadków przebywania, czy to dziecka, czy osoby dorosłej na terenie tzw. dzikich lodowisk (tel. 32 2416-145 lub alarmowy 986). Taka informacja może się przyczynić do uniknięcia tragedii.
Korzystajmy z oficjalnych lodowisk znajdujących się na terenie miasta, zwłaszcza że mamy taka możliwość !!! Sezonowe lodowiska czynne w okresie od grudnia do marca są dostępne na ul. Katowickiej obok AKS, a także przy ul. 3 Maja 78 w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 15 (szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.moris.chorzow.pl).
W związku z występowaniem niskich temperatur, chorzowska Straż miejska nasiliła w ostatnim czasie kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych. I tak w okresie od 31-12-2015 do 3-01-2016r. funkcjonariusze podejmowali interwencje wobec 8 bezdomnych, z których 2 osoby zostały przewiezione do noclegowni przy ul. Katowickiej 190, 3 osoby umieszczono w w Izbie Wytrzeźwień, a kolejne 3 osoby odmówiły pomocy, niemniej jednak poinformowano je o możliwości skorzystania ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie. Na okoliczność zaistniałych zdarzeń funkcjonariusze sporządzili dokumentację, która również trafiła do OPS.
Ponadto w dniu 2.01.2016r. strażnicy podejmowali interwencje wobec nietrzeźwego, który leżał na chodniku z urazem głowy i mocno wyziębiony. Mężczyzna po wezwaniu Pogotowia Ratunkowego został przewieziony do szpitala.
Niestety, zima to ciężki okres dla osób bezdomnych, zwłaszcza gdy temperatura jest tak niska, jak kilka dni temu. Dlatego straż miejska apeluje, aby nie pozostawać obojętnym na los bezdomnych i alarmować służby ( telefony: 112, 997, 999, 986) za każdym razem, gdy widzimy kogoś, kto może potrzebować pomocy.
Dopalacze to substancje psychoaktywne wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Podobnie jak narkotyki, mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Nie da się do końca przewidzieć, jak na chemię zawartą w dopalczach zareaguje organizm. O skutkach działania tych substancji strażnicy mogli się naocznie przekonać podczas interwencji przy ul. Katowickiej 151, gdzie na ostatnim piętrze miał przebywać bezdomny. Przybyły na miejsce patrol próbował nawiązać rozmowę z mężczyzną, jednak ten wbiegł na strych, po czym wyjął żyletkę i dokonał samookaleczenia, kilkakrotnie nacinając sobie lewe przedramię. Strażnicy byli zmuszeni do użycia środków przymusu bezpośredniego i odezwładnienia mężczyzny. Mimo to był on coraz bardziej agresywny i próbował uderzać głową w podłogę. Dopiero gdy funkcjonariusze wezwali dodatkowe wsparcie oraz Pogotowie Ratunkowe - sytuacja została opanowana. Mężczyznę przewieziono do szpitala na oddział toksykologiczny, gdyż poczynione ustalenia wykazały, że był pod wpływem dopalaczy oraz amfetaminy.
W gorącym okresie przedświątecznych zakupów, gdy jesteśmy zaabsorbowani poszukiwaniem prezentów dla najbliższych, nasza czujność ulega uśpieniu, co może zostać wykorzystane przez złodziei. Żeby nie kusić losu, pamiętajmy, aby unikać bardzo zatłoczonych miejsc. Dokumenty i pieniądze najlepiej nosić w wewnętrznych kieszeniach płaszczy i kurtek. Nie powinniśmy przechowywać gotówki w jednym miejscu, a na zakupy zabierać tylko tyle, ile rzeczywiście jest nam potrzebne. Okres przedświąteczny to dla strażników czas wzmożonej pracy. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, w okolicach sklepów i targowisk Straż Miejska w najbliższych dniach nasili działania prewencyjne. Dzielnicowi wezmą również pod lupę miejsca zagrożone patologią oraz miejsca gdzie najczęściej dochodzi do aktów wandalizmu.
8 grudnia 2015r. Straż Miejska wspólnie z pracownikami stowarzyszenia Chorzowska Lauba i Teatrzykiem "Gabi- Art" zorganizowali spotkanie mikołajkowe dla dzieci ze stowarzyszenia. Były gry i zabawy, występy artystyczne , śpiewał Mikołaj-rapper Viruz, a dzięki hojności sponsorów dzieciaki otrzymały wspaniałe prezenty. Tutaj chcielibyśmy szczególnie gorąco podziękować współorganizatorom imprezy, a także sponsorom:
- Prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej "Barbara" Adamowi Płonce,
- Przedsiębiorstwu Handlowo Usługowemu „Jantar” z siedzibą w Gliwicach przy ul. Chorzowskiej 50,
- Zakładowi Remontowo Budowlano Dekarsko Blacharskiemu
Mariusz Franiel z siedzibą w Bytomiu przy ul. Smolenia 12,
- Adamowi Kotlarskeiemu (sklepy Lewiatan),
- Urzędowi Miasta Chorzów,
oraz Spółce "Ruch Chorzów".
Bez Was zorganizowanie takiej imprezy było by niemożliwe.
Prezydent miasta Chorzów
ogłasza nabór na wolne stanowiska Aplikanta
w Straży Miejskiej w Chorzowie.
Oferty można składać lub przesłać pocztą (decyduje data stempla pocztowego) w zamkniętej kopercie opisanej imieniem i nazwiskiem osoby składającej ofertę z adnotacją „nabór na stanowisko Aplikanta w Straży Miejskiej” w Urzędzie Miasta Chorzów, Rynek 1, III piętro, pokój nr 305 w terminie do 11 grudnia 2015r.
Dodatkowe informacje o naborze, wymaganiach niezbędnych i formalnych można uzyskać w Wydziale Organizacyjnym i Kadr Urzędu Miasta, telefon nr 32 4165305 lub 32 4165000 w. 303, 413, 375 od poniedziałku do środy w godzinach od 7:30 do 15:00, w czwartek od 7:30 do 17:00, w piątek 7:30 do 13:00, a także klikając na poniższy link:
http://www.bip.chorzow.eu
24.11.2015r. na terenie firmy Italmach Polska Sp. z o.o. przy ul. Narutowicza 15 odbyły się ćwiczenia praktyczne z zakresu ewakuacji pracowników firmy oraz uruchamiania procedur wczesnego ostrzegania mieszkańców i osób przebywających w strefach zagrożenia w związku z awarią na terenie Zakładu Dużego Ryzyka. W zajęciach wzięły udział: Policja, Straż Miejska, Pogotowie Ratunkowe i MCZK. Głównym założeniem ćwiczeń było przygotowanie tych służb do sprawnego przeprowadzenia ewakuacji i postępowania w przypadku awarii w Zakładzie Dużego Ryzyka.
Początek roku szkolnego to okres, w którym chorzowskie szkoły i przedszkola zwracają się do Straży miejskiej z prośbami o przeprowadzenie prelekcji najczęściej. Nie inaczej było w tym roku. W okresie od 1 września do 31 października przeprowadziliśmy prelekcje dla ponad 1200 osób. Tematyką zajęć w większości przypadków było bezpieczeństwo w drodze do szkoły i przedszkola, ale nie tylko. Prowadziliśmy także zajęcia związane z bezpieczeństwem w internecie oraz udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkowo ruszyły programy "Bezpieczne życie" oraz "Bezpiecznie kibicuję, mądrze dopinguję - młody kibic", w których jak co roku bierzemy udział.
W dniach od 31 października do 2 listopada br. chorzowska Straż Miejska prowadzi wspólnie z wydziałem ruchu drogowego KMP Chorzów działania w ramach akcji "ZNICZ 2015". Celem akcji jest przede wszystkim pomoc uczestnikom ruchu drogowego oraz zapewnienie płynności ruchu w pobliżu cmentarzy. Dodatkowe patrole będą również starały się zapobiegać nasilającym się w tym czasie aktom wandalizmu i kradzieży
Informujemy również, że w dniach od 30 października (wieczór) do 1 listopada (wieczór) wprowadzone zostaną następujące zmiany organizacji ruchu w ciągu ulic położonych w sąsiedztwie cmentarzy:
1. rejon cmentarza (przy kościele św. Ducha) przy ul. Dąbrowskiego:
a) wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa) do skrzyżowania z ul. Częstochowską z wyłączeniem wyznaczonych miejsc postojowych,
b) wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. Omańkowskiej do rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa),
2. rejon cmentarza przy ul. Janasa – wprowadzenie zakazu zatrzymywania się w ciągu ul. Janasa na odcinku od skrzyżowania z ul. Opolską do skrzyżowania z ul. 3-go Maja,
3. rejon cmentarza (przy kościele św. Józefa) przy ul. Mariańskiej – wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. św. Wojciecha do skrzyżowania z ul. Janasa.
Ponadto od 30 października (wieczór) do 1 listopada (wieczór) zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ciągi ulic:
- ul. Drzymały – odcinek od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do bramy cmentarza,
- ul. Cmentarna – odcinek od skrzyżowania z ul. Hajducką do skrzyżowania z ul. Urbanowicza,
- ul. Kalusa – cały przebieg ulicy.
22 października na hali MORiS w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 113 odbyła się impreza sportowa pod hasłem "Stop dopalaczom". Podczas turnieju rozegrano dwa mecze piłki nożnej: Straż Miejska zmierzyła się z Chorzowską Laubą (7:8), a Policja z uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Chorzowie (4:1). Jednak to nie wyniki były najważniejsze. Impreza miała uzmysłowić młodym ludziom, że można zdrowo i aktywnie spędzać wolny czas, a jednocześnie przestrzec przed zgubnym wpływem dopalaczy.
Przypominamy, że w okresie od 1 do 30 października należy przeprowadzić deratyzację wszystkich nieruchomości na terenie miasta. Zgodnie z przepisami, obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach, administratorach, użytkownikach oraz zarządcach nieruchomości i obiektów. Zabiegi sanitarne związane ze zwalczaniem gryzoni muszą być zorganizowane bez względu na to, czy szczury były zauważane na terenie określonej posesji, czy też nie. Co ważne, wykonanie sezonowej deratyzacji nie zwalnia z bieżącej walki z gryzoniami.
Akcja polega na jednoczesnym i jednolitym wyłożeniu trutki we wszystkich budynkach mieszkalnych, użytkowych, produkcyjnych, magazynowych oraz w hotelach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, zakładach opieki zdrowotnej, sklepach, kawiarniach, barach, restauracjach i stołówkach.
Pamiętać należy, że w miejscach wyłożenia trutki musi znaleźć się wyraźne ostrzeżenie o wyłożeniu trucizny.
30.09.2015r. na terenie "Chorzowskiej Lauby" funkcjonariusze patrolu szkolnego przeprowadzili szkolenie z resuscytacji krążeniowo - oddechowej z użyciem defibrylatora. Adresatami były osoby starsze, które mimo wieku bardzo aktywnie brały udział w zajęciach i chętnie wykonywały ćwiczenia na fantomie i defibrylatorze szkoleniowym.
Od 29.09.2015r. dzielnicowi chorzowskiej Straży Miejskiej prowadzą kontrolę numeratorów posesji. Szczególnie w okresie jesienno - zimowym, gdy szybko zapada zmrok - brak numeru porządkowego posesji lub jego złe umiejscowienie, to uciążliwe sytuacje zarówno dla służb ratowniczych, które muszą szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia, jak również dla osób szukających konkretnego numeru posesji. Pamiętajmy, że za wszelkie nieprawidłowości związane z numeratorem odpowiada administrator posesji.
W dniu 23.09.2015r. przy współpracy Policji i Straży Miejskiej na terenie miasta została zorganizowana akcja "Bezpieczne przejście, bezpieczny pieszy". Działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwracali uwagę na samochody zaparkowane przy przejściach jak również na kierowców wyprzedzających w rejonie przejść. Pod lupę wzięto również pojazdy parkujące przy skrzyżowaniach i na całej szerokości chodnika. Kontynuacją działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest dzisiejsza akcja "NURD" (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego), której celem jest dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno pieszych jaki i kierujących.
W okresie od 8 do 11 września chorzowska Straż Miejska przeprowadzi kontrolę oświetlenia ulicznego na terenie miasta. Wszelkie zauważone nieprawidłowości zostaną przekazane firmie Tauron.
Dodatkowo w tym samym czasie referat dzielnicowych prowadzi akcję "Plakat". Pamiętajmy, że zgodnie art. 63a § 1 Kodeksu Wykroczeń, za umieszczanie plakatów, ulotek w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub bez zgody zarządzającego tym miejscem, grozi mandat.
1 września wraz z inauguracją nowego roku szkolnego Straż Miejska i Policja rozpoczęła działania w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Funkcjonariusze pełnili służbę przy przejściach dla pieszych w pobliżu szkół, gdzie czuwali nad bezpieczeństwem uczniów. Początek roku szkolnego to również okres, w którym funkcjonariusze prowadzą prelekcje w chorzowskich szkołach, związane z tematyką bezpieczeństwa pieszych na drodze.
28.08.2015r. chorzowska Straż Miejska obchodziła swoje święto. Część oficjalna odbyła się tradycyjnie w gmachu Urzędu Miasta. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Prezydent Miasta - Andrzej Kotala, Przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Wojska, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i innych współpracujących służb. Podczas uroczystości z rąk Pani Komendant i Prezydenta funkcjonariusze otrzymali nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe, a także i podziękowania za sumienną i wytrwałą pracę. Był to także czas na podsumowanie działań straży w minionym roku oraz określenie celów na przyszłość.
Źródło: Telewizja TELPOL
W dniu 9 sierpnia br. około godz. 12:50 do dyżurnego wpłynęło zgłoszenie dotyczące głośnego skomlenia psa na nieużytkach w pobliżu ulicy Mariańskiej. Przybyli na miejsce funkcjonariusze odnaleźli przywiązanego do drzewa na krótkiej smyczy, wycieńczonego psa. Temperatura w tym dniu sięgała 35 stopni. Psu natychmiast podano wodę do picia, a dodatkowo schłodzono go wodą. Następnie strażnicy przewieźli go do schroniska gdzie trafił pod fachowa opiekę i nic już nie zagraża jego życiu. Właścicielowi za porzucenie psa grozi do 2 lat więzienia, sprawę prowadzi Policja. Reportaż filmowy ze zdarzenia zrealizowany przez telewizję TVS został opublikowany na stronie internetowej Onetu. Poniżej link do strony:
http://wiadomosci.onet.pl/slask/schroniska-alarmuja-takiej-fali-porzuconych-psow-jeszcze-nie-bylo/kxetse
W okresie od 3 do 7 sierpnia br. przy współpracy Teatru Edukacyjnego "GABI ART" i Straży Miejskiej zorganizowano "Tydzień wakacyjno - teatralnych podróży po chorzowskich podwórzach". Celem projektu było dostarczenie dzieciom w atrakcyjnej formie niezapomnianych wrażeń artystycznych, dbając przy tym o ich bezpieczeństwo.
Duże wyzwanie czekało na funkcjonariuszy chorzowskich służb mundurowych podczas tegorocznego III Tour de Pologne. Najważniejszą sprawą było zapewnienie bezpieczeństwa na trasie przejazdu i minimalizacja utrudnień, na jakie natrafią kierowcy i piesi. Kolarze wjechali od strony Maciejkowic, następnie peleton przejechał przez centrum i rejon Chorzowa II, by w Chorzowie Starym opuścić granice miasta. Zabezpieczenie przebiegło zgodnie z planem.
Dodatkowo podczas wyścigu na Placu Powstańców Śl. funkcjonariusze zorganizowali dla najmłodszych miasteczko ruchu drogowego oraz tor rowerowy.
26 lipca br. na Placu Jana odbył się kolejny festyn przy udziale chorzowskiej Straży Miejskiej. Patrol szkolny przygotował stanowisko dla dzieci i młodzieży, gdzie najmłodsi rysowali, rozwiązywali krzyżówki i rebusy związane z bezpieczeństwem. Za aktywne uczestnictwo uczestnictwo były nagrody. Dodatkowo patrol dzielnicowych zabezpieczał teren festynu.
W ostatnim czasie w mediach pojawiło się bardzo wiele doniesień na temat zatruć tzw. „dopalaczami”. Niestety okres wakacyjny sprzyja tego typu zjawiskom. Ale czy tak naprawdę osoby zażywające te substancje wiedzą z czym mają do czynienia ?
Dopalacze to substancje psychoaktywne, czyli takie które mają wpływ na układ nerwowy. Pod tą nazwą kryje się grupa różnych substancji lub ich mieszanek. Nie zostały one poddane tak dokładnym badaniom jak np. leki, a ich skład chemiczny ulega ciągłej zmianie (w celu ominięcia zakazów antynarkotykowych), nie podlega przy tym żadnej kontroli.
Najgroźniejsze są te, które zawierają śmiertelne alkaloidy, takie same, jak w trujących śmiertelnie muchomorach. Ten, kto kupuje takie preparaty, podpisuje na siebie wyrok śmierci. A na ratunek często jest za późno, tym bardziej, że nie wiadomo, co w nich się znajduje. Dopalacze mogą być także pochodzenia syntetycznego. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki. Np. niektóre działają podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, z kolei inne podobnie jak marihuana czy haszysz.
Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała (choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna). W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca.
Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.
Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.
Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków. Pamiętajmy, że dopalacze to substancje stosunkowo nowe, więc nie są jeszcze dobrze poznane. Nieznany jest też ich wpływ na organizm człowieka przy dłuższym przyjmowaniu. Co gorsza, nieznane są także metody terapii: i przy zatruciach takimi nowymi substancjami, i w przypadku uzależnień.
Dlatego apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Kupując dopalacze - kupujesz śmierć!
12 lipca br. przy Placu Mickiewicza w Chorzowie odbył się wakacyjny festyn. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym występy artystyczne, gry i zabawy dla dzieci, trampoliny, zjeżdżalnie. Także Straż Miejska miała swoje stanowisko, gdzie najmłodsi mogli rozwijać zdolności artystyczne i poszerzać wiedzę na temat bezpieczeństwa. Dzieciaki rysowały, rozwiązywały quizy, rebusy, krzyżówki - trzeba przyznać, że szło im to całkiem nieźle. Zainteresowanie było ogromne, a dla aktywnych były również nagrody. Nad bezpieczeństwem podczas festynu obok służb porządkowych, czuwało również kilku funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy na bieżąco patrolowali okolicę.
Za nami finał X edycji programu "Bezpieczne życie". Impreza odbyła się tradycyjnie na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Na uczniów klas II Szkół Podstawowych do których skierowany jest program, czekało w tym dniu mnóstwo atrakcji. Przygotowano występy artystyczne, pokazy jazdy konnej, prezentację psów policyjnych, dzieciaki mogły spróbować swoich sił na trasie rowerowej, a także podczas zawodów strażackich.
Program „Bezpieczne życie”, realizowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy ze Szwedzką Ligą Obrony Cywilnej, jest jednym z elementów Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” nadzorowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podczas roku szkolnego funkcjonariusze Straży Miejskiej, Policji i Straży Pożarnej prowadzą prelekcje w szkołach na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Całość nadzoruje Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Chorzowie, który był również organizatorem imprezy.
18 czerwca br. o godz. 12:00 na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr w Chorzowie odbyła się debata na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także przepisów prawa karnego.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Chorzowa Wiesław Ciążkiewicz, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.
Zagadnienia poruszane w trakcie spotkania miały uświadomić młodym ludziom ograniczone umiejętności w kierowaniu pojazdami oraz zniechęcić ich do szybkiej, brawurowej jazdy i podejmowania ryzyka na drodze.
Dodatkowo przeprowadzono pokaz akcji ratowniczej polegającej na wydobyciu osoby rannej, uwięzionej w samochodzie w wyniku wypadku drogowego.
Debata została poprzedzona imprezą - w godzinach 9:00 - 12:00 na boisku szkolnym zorganizowano występy artystyczne, gry i zabawy dla najmłodszych. Dzieciaki z chorzowskich przedszkoli mogły zobaczyć m.in. sprzęt i wozy strażackie, radiowóz i motocykle policyjne, a także z pomocą przygotowanego przez strażników miejskich zestawu " Autochodzik", poznać zasady poruszania się pieszych.
Industriada, zjazd rycerstwa chrześcijańskiego, pokazy stylów walki od starożytności do współczesności - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji obchodów święta miasta w okresie 13-20 czerwca 2015r. Również funkcjonariusze Straży Miejskiej mieli w miniony weekend więcej pracy niż zwykle, zabezpieczając przemarsz uroczystej parady ul. Wolności do ul. Jagiellońskiej. Za tydzień ciąg dalszy imprez, a jest w czym wybierać - będą koncerty zespołu Bratanki i Maryli Rodowicz, pokazy sztucznych ogni, a także festiwal orkiestr dętych.
W dniu dzisiejszym przy ul. Omańkowskiej 1 w Chorzowie w ramach konferencji międzynarodowej „Razem dla Seniorów” odbyła się debata z seniorami, która poprowadzili przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej. Celem spotkania było poznanie opinii społeczeństwa na temat bezpieczeństwa osób starszych. W pierwszej fazie spotkania funkcjonariusze omówili mechanizm działania oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych, po czym słuchacze włączyli się do dyskusji przekazując cenne spostrzeżenia. Organizatorzy skrupulatnie notowali te uwagi, by przyszłości wykorzystać je w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście.
Za nami finał tegorocznej edycji programu "Bezpiecznie kibicuję, mądrze dopinguję - młody kibic". W zmaganiach piłkarskich niespodzianek nie było - czwarty rok z rzędu wygrało gimnazjum nr 9 o profilu sportowym. W kibicowaniu najwyżej ocenieni zostali uczniowie gimnazjum nr 4, choć różnice punktowe były minimalne. Impreza odbyła się na stadionie "Ruchu Chorzów" przy ul. Cichej 6. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, a nagrody dla najlepszych wręczał Z-ca Prezydenta Miasta - Marcin Michalik.
Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w naszym mieście trwały aż trzy dni. W sobotę 30.05 "w Górnośląskim Parku Etnograficznym odbył się tzw. "Bieg rodzinny". W niedzielę od godz. 12:00 również na terenie skansenu zorganizowano warsztaty i zajęcia artystyczne, a także konkursy z nagrodami. Natomiast w poniedziałek 1.06 impreza przeniosła się pod "Szyb Prezydent", gdzie odbył się II Chorzowski Festiwal Baniek Mydlanych. Wśród atrakcji było także rodzinne malowanie online, czy budowanie pojazdów z surowców wtórnych.
W imprezach uczestniczyła również Straż Miejska, prezentując cieszący się ogromną popularnością wśród najmłodszych, zestaw edukacyjny "Autochodzik". Dzieciom rozdaliśmy również odblaski. Organizatorem Dni Dziecka była Chorzowska Strefa Wolontariatu.
Na podstawie zarządzenia Wojewody Śląskiego w dniu 29.05.2015r. na terenie Parku Śląskiego odbyły się ćwiczenia na wypadek konieczności poddania kwarantannie osób podejrzanych o zakażenie wirusem EBOLA.
Scenariusz akcji zakładał potrzebę przetransportowania do pomieszczenia kwarantannowego (hotelu "Skaut"), 15 osób, które hipotetycznie "miały kontakt" z osobami zarażonymi wirusem ebola. Wirusy te są przyczyną poważnych i trudnych w leczeniu, występujących endemicznie na obszarze Afryki, gorączek krwotocznych Ebola
W ćwiczeniach brali udział: chorzowscy policjanci, służby sanitarne, Straż Pożarna, Straż Miejska oraz Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ta skrajnie kryzysowa sytuacja została zaaranżowana, aby sprawdzić umiejętności i koordynacji działania służb na Śląsku.
Działania mające poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym są stałym punktem w kalendarzu funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej. Celem akcji jest dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno pieszych jak i kierujących. Cyklicznie prowadzone akcje "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego" mają także wpłynąć na mniejsza ilość kolizji i wypadków wynikających z brawury i nieznajomości obowiązujących w tym zakresie przepisów.
27.05.2015r. odbyła się ogólnopolska akcja kontroli punktów zbierających odpady metali. Na terenie Chorzowa funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji wzięli pod lupę kilka takich miejsc. Większych uchybień nie stwierdzono. Przypominamy, że zgodnie z art. 102 Ustawy o Odpadach, osoba prowadząca punkt skupu złomu jest zobowiązana prowadzić dokumentację, a osoba przekazująca odpady metali powinna posiadać przy sobie dokument tożsamości.
27 maja br. na hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 43 zakończył się ostatni etap eliminacji turnieju piłki nożnej w ramach programu "Bezpiecznie kibicuję, mądrze dopinguję - młody kibic". Rywalizowały między sobą Gimnazja nr 2, 3 i 4. W zmaganiach sportowych najlepsze okazało się Gimnazjum nr 3, natomiast w kibicowaniu Gimnazjum nr 4. Sposób dopingowania poszczególnych drużyn był oceniany przez przedstawicieli Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Policji. To jeden z lepszych turniejów tegorocznych zmagań, a różnice w punktacji były minimalne. Już teraz zapraszamy na finał IV edycji programu, który odbędzie się 9 czerwca 2015r. o godz. 10:00 na stadionie przy ul. Cichej 6 w Chorzowie.
Poznaliśmy zwycięzców Okręgowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. To drużyny z Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 6 z Siemianowic Śląskich okazali się najlepsi w tej edycji turnieju. W zawodach wzięło udział 8 drużyn ze szkół podstawowych i 8 ze szkół gimnazjalnych. Uczniowie musieli wykazać się zarówno zarówno znajomością przepisów ruchu drogowego jak i umiejętnością jazdy na rowerze. Nad właściwym przebiegiem zawodów czuwali m.in. funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji. Zwycięskie drużyny z Siemianowic Śl. będą reprezentowały nasz region na szczeblu wojewódzkim.
9 maja br. przy ul. Granicznej w Chorzowie odbyła się Ogólnopolska Akcja Krwiodawstwa "MOTOSERCE". Głównym organizatorem tegorocznej imprezy w naszym mieście był klub motocyklowy "Tiger Riders". Corocznie kilkadziesiąt miast w całej Polsce zgłasza się do wzięcia udziału w tej akcji, aby zebrać krew dla najbardziej potrzebujących. Oprócz zbiórki krwi, zorganizowane zostały pokazy ratownictwa medycznego, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. Straż Miejska wspólnie z Policją przygotowała miasteczko ruchu drogowego i tor rowerowy, gdzie najmłodsi mogli poznać podstawowe zasady obowiązujące na drodze, a także szlifować umiejętności jazdy na rowerze. Tradycyjnie już, odbyła się parada motocyklowa ulicami Chorzowa.
24 kwietnia br. na terenie Centrum Edukacji Zawodowej w Tychach po prawie trzech miesiącach nauki zakończyło się szkolenie podstawowe strażników miejskich/gminnych. Wśród 32 osób przystępujących do egzaminu, znajdowało się 5 nowych funkcjonariuszy z Chorzowa. Cała piątka zdała egzaminy bezbłędnie, a dwoje z nich jest już po uroczystym ślubowaniu, które odbyło się w gabinecie Prezydenta Miasta Chorzowa. Gratulujemy...
Od 27 kwietnia br. w ramach działań prewencyjnych, strażnicy zwracają uwagę na nieprzyzwoite napisy, hasła, symbole o treściach faszystowskich i rasistowskich umieszczanych m.in. na elewacjach budynków w naszym mieście. W przypadku ujawnienia takich nieprawidłowości, będą kierowali pisma o ich usuniecie do właścicieli nieruchomości. Apelujemy do mieszkańców, aby w przypadku zauważenia osób umieszczających takie znaki, poinformowali o zdarzeniu dyżurnego Straży Miejskiej, bądź Policji. Współpraca w tym zakresie na pewno przyczyni się do poprawy wizerunku naszego miasta.
23 kwietnia br. około godziny 10.00, na terenie Szpitala Specjalistycznego mieszczącego się przy ul. Zjednoczenia w Chorzowie przeprowadzone zostały ćwiczenia ewakuacyjne mające na celu koordynację wszystkich służb ratowniczych. Zgodnie ze scenariuszem, pożar zasymulowano na oddziale chorób płuc. W trakcie akcji ewakuowano 23 osoby, w tym 13 pacjentów. W ćwiczeniach wzięli udział m.in. chorzowscy strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, lekarze pogotowia ratunkowego. Zwołano rownież sztab Miejskiego Zarządzania Kryzysowego
21 kwietnia strażnicy miejscy wraz z funkcjonariuszami Policji po raz kolejny prowadzili kontrole punktów skupu złomu na terenie Chorzowa. Funkcjonariusze sprawdzali czy na terenie tych punktów nie ma elementów pochodzących z kradzieży. Kontrolowany był także sposób prowadzenia ewidencji.
W poniedziałek 20 kwietnia Straż Miejska i Policja ponownie przeprowadziła na terenie miasta akcję pod kryptonimem "NURD" (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego). Szczególną uwagę zwracano jak zwykle na wykroczenia, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym.
17 kwietnia na terenie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie odbyły się Miejskie Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa. Gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych oceniali m.in. funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji. Uczestnicy musieli się wykazać zarówno wiedzą teoretyczną z przepisów ruchu drogowego jak i umiejętnościami praktycznymi. Uczniowie musieli przejechać na rowerze tor sprawnościowy, zbierając jak najmniej punktów karnych. Zwyciężyło Gimnazjum nr 11 oraz Szkoła Podstawowa nr 5. Finaliści eliminacji będą rywalizować na szczeblu wojewódzkim.
W okresie od 7 do 17 kwietnia br funkcjonariusze Straży Miejskiej będą kontrolować jak przebiega deratyzacja na ternie naszego miasta. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Chorzów - teren miasta podlega dwukrotnej deratyzacji w ciągu każdego
roku kalendarzowego, w okresach:
1) wiosennym w terminie 1 kwietnia - 30 kwietnia każdego roku,
2) jesiennym w terminie 1 października - 31 października każdego roku. Obowiązek ten, w odniesieniu do
właścicieli nieruchomości budynków jednorodzinnych, może być realizowany w miarę potrzeb.
Koszty przeprowadzenia deratyzacji ponoszą właściciele nieruchomości.
Zachęcamy mieszkańców naszego miasta do wzięcia udziału w głosowaniu na "Podwórko nivea". W konkursie bierze udział plac zabaw zlokalizowany przy ulicy Floriańskiej w Chorzowie. Szczegóły konkrsu znajdują się tutaj:
www.nivea.pl/podworko
1 kwietnia br. chorzowska Straż Miejska po raz kolejny prowadziła wspólne działania ze Strażą Graniczną w naszym mieście. Tym razem funkcjonariusze skupili się na kontroli otoczenia targowiska "Barska", gdzie potencjalnie mogli przebywać cudzoziemcy prowadzący nielegalną działalność handlową na terenie Polski.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci, w okresie od 23-03-2015r. do 1-04-2015r. funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili kontrole urządzeń zabawowych na miejskich placach zabaw. Stwierdzone nieprawidłowości zostały następnie przekazane do Wydziału Usług Komunalnych tut. Urzędu, bądź do innych instytucji odpowiedzialnych za usunięcie nieprawidłowości. Takie kontrole w naszym mieście Straż Miejska przeprowadza systematycznie.
W dniach 20.03.2015r. oraz 27.03.2014r. funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z Policjantami z Sekcji Ruchu Drogowego brali udział w zabezpieczaniu skrzyżowań w naszym mieście, w związku z przemarszem procesji - Dróg Krzyżowych. Poza niewielkimi utrudnieniami w ruchu, cała akcja przebiegła pomyślnie.
23.03.2015r. na terenie Chorzowskiego Centrum Kultury, odbyło się spotkanie z mieszkańcami, w którym uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych: Straży Miejskiej, Policji oraz Straży Pożarnej. Były prezentacje, scenki sytuacyjne, a na koniec przedstawiciele wymienionych służb odpowiadali na pytania uczestników przy stanowiskach przed aulą.
Tematem zajęć było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Słuchacze poznali bardziej szczegółowo zadania i uprawnienia Straży Miejskiej, mogli się dowiedzieć: jak uchronić się od zatrucia czadem, poznać zasady postępowania w trakcie pożaru, co robić by nie paść ofiarą rozboju. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał „Informator o powszechnej samoobronie ludności w mieście Chorzów”, w którym zawarto wskazówki m.in. o tym jak udzielać pierwszej pomocy czy zachować się podczas ewakuacji. Podręcznik został opracowany przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności tut. Urzędu.
W dniu dzisiejszym przeprowadziliśmy szkolenie dla podopiecznych "Chorzowskiej Lauby" mieszczącej się przy ul. Dąbrowskiego 104. Tematem zajęć była "pierwsza pomoc przedmedyczna", a adresatami osoby starsze. Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, a także poćwiczyć na fantomie.
W dniu dzisiejszym w godzinach rannych na terenie naszego miasta zorganizowano wspólne patrole Straży Miejskiej i Straży Granicznej. Pod lupę wzięto tereny targowisk. Oprócz działań prewencyjnych, funkcjonariusze przeprowadzili kontrole pod kątem cudzoziemców nielegalnie prowadzących działalność handlową. W kręgu zainteresowań były również osoby sprzedające wyroby tytoniowe bez akcyzy. Takie akcje zostały wprowadzone na stałe do terminarza działań Straży Miejskiej.
W dniu dzisiejszym na terenie hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego odbył się pierwszy w tym roku mecz w ramach programu "Bezpiecznie kibicuję, mądrze dopinguję - młody kibic". Naprzeciw siebie stanęli uczniowie Gimnazjum nr 9 i 10, a mecz zakończył się wynikiem 18:0 dla tych pierwszych. Oprócz rywalizacji sportowej, szkoły konkurowały między sobą pod kątem dopingowania swoich drużyn. Tutaj lepsi byli kibice Gimnazjum nr 10 wygrywając punktację 45:31. Wśród oceniających byli przedstawiciele Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej.
W dniu dzisiejszym około godziny 10:00 podczas patrolu okolic ulicy Cieszyńskej, dzielnicowi zauważyli uciekającego mężczyznę. Biegnąca za nim kobieta krzyczała, że goni sprawcę kradzieży i prosi o pomoc. Mężczyzna po pościgu został ujęty przez funkcjonariuszy na wysokości ulicy Wolskiego 2. Jak ustalono, dokonał kradzieży artykułów spożywczych w sklepie przy ul. Wróblewskiego 10. Wartość skaradzionych produktów wynosiła około 80 złotych. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie, okazało się, że sprawca był poszukiwany, w związku z licznymi kradzieżami dokonanymi na terenie Chorzowa.
W dniu 3.02.2015r. około godziny 12:00 dzielnicowy wykonujący czynnosci w terenie zauważył, jak grupa osób próbuje odciąć metalowe schody prowadzące na piętro budynku. Zdarzenie miało miejsce na ul. 3 Maja 15 w podwórzu posesji. Funkcjonariusz natychmiast wezwał na wsparcie radiowóz interwencyjny. Na widok strażników sprawcy zaczęli uciekać, lecz po pościgu zostali złapani. Wobec jednego z nich użyto paralizatora elektrycznego TX-26. Mężczyzn przekazano Policji. Wezwany na miejsce właściciel budynku wycenił uszkodzone mienie na kwotę 3000 złotych.
W związku ze zbiżającymi się feriami zimowymi apelujemy do rodziców o zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dla swoich pociech. Jednocześnie przypominamy dzieciom, aby w tym okresie przestrzegały zasad bezpieczeństwa na stokach narciarskich, lodowiskach, w miejscach zabaw, a także w domu pod nieobecność rodziców. Spora grupa młodzieży miała już okazję zapoznać się z tymi zasadami, gdyż strażnicy jak co roku prowadzili prelekcje nt. "Bezpiecznych Ferii" w chorzowskich szkołach. Ponadto, w celu poprawy bezpieczeństwa w trakcie ferii, Strażnicy obejmą wzmożoną kontrolą akweny wodne na terenie miasta, pustostany oraz miejsca, gdzie dzieci będą w tym okresie spędzać czas. W razie niepokojących sygnałów prosimy dzwonić pod całodobowy numer alarmowy Straży Miejskiej - 986.
Równiez Wojewoda Ślaski, na potrzeby akcji "Bezpieczne ferie 2015" uruchomił całodobową linię telefoniczną o numerze (32) 200- 21-71, na którą można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące zagrożeń i nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych.
Z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w nocy z 21 na 22 stycznia przeprowadzono ogólnopolską akcję liczenia bezdomnych. Określenie liczby tych osób może pomóc gminom w podjęciu konkretnych działań związanych ze zjawiskiem bezdomności. W akcji wzięli udział m.in. policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy socjalni i wolontariusze, a sprawdzane były m.in. noclegownie, schroniska, szpitale, areszty, a także dworce, ogródki działkowe, pustostany, altany, klatki schodowe, czy strychy. W Chorzowie strażnik miejski pełniący służbę na zmianie nocnej z policjantem ujawnili czterech bezdomnych mężczyzn - jedna z tych osób była poszukiwana przez Policję do ustalenia miejsca pobytu.
W czwartek 15 stycznia policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej przeprowadzili w naszym mieście akcję pod kryptonimem "NURD" (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego). Podczas akcji funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.
11 stycznia 2015r. w Chorzowie odbył się 23 Śląski Wojewódzki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od rana na ulicach miasta pojawili się wolontariusze, którzy prowadzili zbiórkę pieniędzy. Cel jak zawsze był szczytny - podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Sam finał odbył się o godz. 15.00 pod wieżą Szybu Prezydent, gdzie wystąpiły zespoły Another Pink Floyd, Cree, Oberschlesien. Koncertom towarzyszyły liczne pokazy sprawności służb m.in. wojska, straży pożarnej, policji oraz izby celnej. Nie zabrakło aukcji - jedną z licytowanych rzeczy była koszulka meczowa piłkarza Arkadiusza Milika z osobistą dedykacją i podpisami innych piłkarzy reprezentacji Polski. Przez cały dzień nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwały patrole piesze i zmotoryzowane Straży Miejskiej, Policji, a także Młodzieżowa Służba Ruch Drogowego.
Na tegorocznej imprezie sylwestrowej zorganizowanej obok szybu „Prezydent” przy ul. Kościuszki w Chorzowie zagościło ponad 2000 osób. Była dyskoteka, koncerty Mariusza Kalagi i Bernadety Kowalskiej, pokazy fajerwerków. Również Prezydent Andrzej Kotala zagościł na scenie składając uczestnikom życzenia noworoczne. Funkcjonariusze Straży Miejskiej włączyli się w zabezpieczenie terenu uroczystości , na którym nie odnotowano poważniejszych incydentów. Impreza przebiegła bez zakłóceń.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej nie mogli pozostać obojętni na apel organizatora akcji “Wigilia dla samotnych”. Strażnicy zorganizowali zbiórkę prezentów dla osób, które w tym szczególnym dniu o godz. 15:00 zasiądą do wspólnej wigilijnej wieczerzy, zorganizowanej na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.
Właśnie wczoraj prezenty te trafiły do sztabu organizacyjnego na terenie Wioski Rybackiej. Mamy nadzieję, że sprawią one radość obdarowanym. Wszystkim uczestnikom “Wigili dla samotnych” oraz wolontariuszom uczestniczącym w tej akcji życzymy:
“Nadzieii - by nie opuszczała, Radości - by rozweselała, Miłości – by obrodziła, Dobroci – by zawsze była...”
Ruszyła kolejna edycja programu "Bezpiecznie kibicuję, mądrze dopinguję - młody kibic". Straż Miejska, jak co roku rozpoczęła prelekcje w tym zakresie, w szkołach objetych programem. Celem projektu jest przeciwdziałanie agresji w sporcie, na stadionach i w szkole; kształtowanie postaw tolerancji i poszanowania wobec innych kultur, religii, ras; nauka kulturalnego dopingu w sporcie z szacunkiem dla drugiej drużyny. Dzisiaj z najważniejszymi zagadnieniami w tej tematyce mogli zapoznać się uczniowie klas I gimnazjum nr 10 przy ul. Urbanowicza w Chorzowie. W trakcie zajęć poruszone zostały przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, a także sakncje prawne wynikajace z wybryków chuligańskich na stadionach. W prelecjach wziął również udział oficer Straży Pożarnej, który omówił przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej podczas imprez masowych.
Niebawem kolejne spotkania ...
W okresie świątecznym Straż Miejska po raz kolejny przyłączyła sie do ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka" oferując swą pomoc przy rozwożeniu darów do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Tylko w 2013 roku Paczka połączyła 617 tysięcy Polaków, a wartość społeczna projektu przekroczyła 300 mln złotych! Szlachetna Paczka juz od 14 lat daje potrzebującym impuls do zmiany życia.
Osoby, które chcą pomóc rodzinom w potrzebie zapraszamy na stronę projektu: http://www.szlachetnapaczka.pl/
Trwają działania "bezdomny". Zima to okres, w którym Strażnicy Miejscy, przy wspópracy Policji prowadzą akcję mającą na celu udzielenie pomocy i wsparcia bezdomnym. Podczas niskich temperatur, brak schronienia staje się dla tych osób szczególnie niebezpieczny. Dlatego funkcjonariusze przeszukują potencjalne miejsca przebywania bezdonmych - najczęściej są to pustostany, kanały ciepłownicze, piwnice, strychy. Napotkane osoby sa kierowane do Ośrodka Pomocy Społecznej i noclegowni.
Apelujemy do mieszkańców, aby problemu bezdomnosci nie traktowali obojetnie, a w przypadku napotkania osoby bezdomnej powiadomili Straż Miejską lub Policję.
W związku ze zmianą organizacji ruchu na chorzowskim rynku, spowodowaną modernizacją torowiska, apelujemy do mieszkańców o rozwagę i bezpieczne korzystanie z wyznaczonych przejść i objazdów, zgodnie z obowiazującym oznakowaniem. Z uwagi na to, że wzrosła ilość wykroczeń popełnianych przez pieszych i kierowców w tym rejonie, poniżej zamieszczamy zdjęcia w/w terenu, które mamy nadzieje pomogą mieszkańcom poruszać się zgodnie z przepisami.
Planowane zakończenie pierwszego etapu robót jest przewidziane na pierwszą połowię lutego 2015r.
24.11.2014r. około godz. 15.00 dyżurny przekazał patrolowi zgłoszenie o mężczyźnie, który miał się obnażać i masturbować przy placu zabaw na terenie Parku Hutniczego. Po przybyciu na miejsce świadkowie zdarzenia poinformowali strażników, że mężczyzna na widok radiowozu oddalił się w kierunku Pl. Matejki. Strażnicy dokonali penetracji terenu jednak bez oczekiwanego rezultatu. Jednak po krótkim czasie dyżurny otrzymał kolejne zgłoszenie o obnażającym się mężczyżnie. Patrol ponownie udał się w miejsce zgłoszenia, gdzie po krótkim pościgu ujął uciekającego na widok strażników mężczyznę. Po przewiezieniu na Komisariat Policji okazało się, że 27 letni mężczyzna był już wcześniej notowany w związku z czynnościami seksualnymi w stosunku do nieletnich, a w 2012r. miał orzeczony zakaz zbliżania się do miejsc przebywania dzieci.
Po przeprowadzeniu niezbędnych ustaleń,za wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym został on ukarany mandatem w wysokosci 500 złotych.
Niewątpliwie pomoc świadka zdarzenia, który podał rysopis sprawcy przyczyniła się do jego szybkiego ujęcia.
Kontynuacja szkolenia z pierwszej pomocy była tematem spotkania, które odbyło się w dniu 20 listopada br. na terenie chorzowskiej lauby. Tym razem szkolenie zostało poszerzone o zajęcia z defibrylatorem.
Zainteresowanie było duże, a młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach.
Chwile grozy przeżyli dziś rano mieszkańcy "Starego Osiedla". Około godz. 9.50 przy ul.Odrodzenia 21 w trakcie wykonywania prac ziemnych doszło do wybuchu gazu z rurociągu. Pożar został szybko ugaszony, ale ranni zostali dwaj pracownicy firmy remontowej. Jeden z nich trafił do szpitala. Na czas akcji z pobliskich bloków ewakuowano 24 osoby. Nasi funkcjonariusze zabezpieczali miejsce zdarzenia.
20 listopada w siedzibie Straży Miejskiej w ramach przypomnienia odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedydcznej. Funkcjonariusze mieli możliwość odświeżyć sobie podstawowe zasady ratowania życia. Systematyczne ćwiczenia w tym zakresie mogą pozwolić w razie potrzeby podjąć działanie szybciej, efektywniej i bardziej profesjonalnie. To na pewno jedne z istotniejszych umiejętności w codziennej pracy strażnika miejskiego, więc tego typu szkolenia będą co jakiś czas powtarzane.
Prezydent miasta Chorzów
ogłasza nabór na wolne stanowiska Aplikanta
w Straży Miejskiej w Chorzowie.
Oferty można składać lub przesłać pocztą (decyduje data stempla pocztowego) w zamkniętej kopercie opisanej imieniem i nazwiskiem osoby składającej ofertę z adnotacją „nabór na stanowisko Aplikanta w Straży Miejskiej” w Urzędzie Miasta Chorzów, Rynek 1, III piętro, pokój nr 305 w terminie do 28 listopada 2014r.
Dodatkowe informacje o naborze, wymaganiach niezbędnych i formalnych można uzyskać w Wydziale Organizacyjnym i Kadr Urzędu Miasta, telefon nr 32 4165305 lub 32 4165000 w. 303, 413, 375 od poniedziałku do środy w godzinach od 7:30 do 15:00, w czwartek od 7:30, do 17:00 w piątek 7:30 do 13:00, a także klikając na poniższy link:
http://www.bip.chorzow.eu
29 października w ramach współpracy z "Chorzowską Laubą" strażnicy zorganizowali szkolenie dla dzieci i młodzieży z zakresu pierwszej pomocy. W spotkaniu wzięło udział około 30 osób. Słuchacze poznali teoretyczne i praktyczne zasady udzielnia pierwszej pomocy przedmedycznej, a dzięki ćwiczeniom nabyli pewności, że potrafią ratować zdrowie i życie.
Przełom października i listopada to czas wytężonej pracy służb mundurowych w związku z nadchodzącym „Świętem Zamarłych”. Prowadzona w tym okresie „Akcja Znicz” ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w pobliżu cmentarzy, tak aby każdy mógł spokojnie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich. Od piątku do niedzieli w akcji weźmie udział 20 funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy przy cmentarzach będą pełnić służbę razem z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego. Pamiętajmy o tym, że w tym okresie wystąpią zmiany w organizacji ruchu.
Od 31 października do 2 listopada br. wprowadzone zostaną następujące zmiany organizacji ruchu w ciągu ulic położonych w sąsiedztwie cmentarzy:
1. rejon cmentarza (przy kościele św. Ducha) przy ul. Dąbrowskiego:
a) wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa) do skrzyżowania z ul. Częstochowską z wyłączeniem wyznaczonych miejsc postojowych,
b) wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. Omańkowskiej do rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa),
2. rejon cmentarza przy ul. Janasa – wprowadzenie zakazu zatrzymywania się w ciągu ul. Janasa na odcinku od skrzyżowania z ul. Opolską do skrzyżowania z ul. 3-go Maja,
3. rejon cmentarza (przy kościele św. Józefa) przy ul. Mariańskiej – wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. św. Wojciecha do skrzyżowania z ul. Janasa.
Ponadto od dnia 1 do 2 listopada br. zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ciągi ulic:
- ul. Drzymały – odcinek od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do bramy cmentarza,
- ul. Cmentarna – odcinek od skrzyżowania z ul. Hajducką do skrzyżowania z ul. Urbanowicza,
- ul. Kalusa – cały przebieg ulicy.
Dodatkowe informacje:
W tygodniu poprzedzającym „Akcję Znicz” przy współpracy Straży Miejskiej i Komisariatu I Policji, będą prowadzone wzmożone kontrole cmentarzy na terenie Chorzowa. Będą to działania zmierzające do zapobiegania kradzieży i dewastacji tych miejsc.
30 października 2014r. kolejna grupa strażników odbyła szkolenie z paralizatorów elektrycznych - Taser X26. Takie urządzenia są na wyposażeniu chorzowskiej Straży Miejskiej już od dłuższego czasu, a wykorzystywane przez służby mundurowe na całym świecie. Zajęcia prowadzili policyjni instruktorzy z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. Taser X-26 to urządzenie, które ładunkiem elektrycznym dezorientuje system
nerwowy napastnika nie wyrządzając mu przy tym żadnej trwałej szkody i posiada przy tym aż 95% skuteczności. Wystarczy dosłownie kilka sekund,
żeby obezwładnić każdego napastnika.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? – to główne tematy szkolenia dla strażników miejskich prowadzonego na terenie siedziby chorzowskiej Straży Pożarnej. Zajęcia prowadził kpt. Arkadiusz Labocha – dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Jak się okazuje – zbyt szczelne okna i drzwi, brak mikrowentylacji, wadliwa instalacja grzewcza czy niedrożna kratka wentylacyjna, to główne przyczyny powstawania czadu. W okresie grzewczym szczególnie mocno apelujemy o ostrożność i rozwagę - nie popełniajmy takich błędów. Nie bagatelizujmy także okresowych przeglądów pieców i kominów. Warto zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla, gdyż czad jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, niewyczuwalnym przez żadne zmysły ludzkie, ale niestety śmiertelnym.
Szczegółowe informacje dotyczące czadu, objawów zatrucia nim, a także co zrobić aby być bezpiecznym, można znaleźć na ulotce znajdującej się po prawej stronie.
W dniach 10 i 11 października na parkingach chorzowskich centrów handlowych, Straż Miejska przeprowadziła akcję informacyjną, związaną ze zmianą przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Od dnia 1 lipca 2014 organem wydającym kartę parkingową staje się przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność nie dłużej niż do 30 listopada 2014r. Po upływie okresu przejściowego będą obowiązywać nowe druki, więc uprawnieni kierowcy są zmuszeni do wystąpienia o wydanie nowej karty.
Informowanie kierowców o zmianach w przepisach było głównym celem prowadzonej akcji. Ku naszemu zaskoczeniu większość z nich posiadało już taką wiedzę. Oczywiście funkcjonariusze zwracali również uwagę, czy nie są łamane przepisy dotyczące parkowania na kopertach osób niepełnosprawnych.
W dniu 17 października na terenie Liceum Ogólnokształcącego przy ul. 3go Maja 22 odbyły się prelekcje dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zajęcia były prowadzone w ramach projektu „Bezpieczny mieszkaniec”, a ich głównym celem było przygotowanie mentalne kobiet, osób starszych do odpowiedniego zachowania w sytuacjach zagrożenia. Prelekcje prowadził kier. referatu prewencji Straży Miejskiej – Adam Płonka.
Za nami turniej piłki nożnej w którym funkcjonariusze Straży Miejskiej podjęli wyzwanie dzieciaków z chorzowskich stowarzyszeń. Organizatorem turnieju była „Chorzowska Lauba”, a mecze odbywały się na hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego. W sześciu spotkaniach padły cztery remisy, jeden mecz zakończył się zwycięstwem młodzieży i jeden Straży Miejskiej. Na koniec wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary. Chcemy, aby takie wydarzenia zaszczepiły wśród młodzieży ducha sportowej rywalizacji i umiejętności współdziałania w grupie. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia tego typu impreza.
Początek roku szkolnego to okres, w którym nasi funkcjonariusze bardzo często odwiedzają szkoły i przedszkola. Celem wizyt jest przeprowadzenie prelekcji na temat bezpiecznej drogi do szkoły. Dla urozmaicenia spotkań z dziećmi, strażnicy wykorzystują pomoce edukacyjne. Jedną z nich jest program komputerowy – „Bobby w drodze do szkoły”. Bajkowa postać, w trakcie przejścia z domu do szkoły napotyka różne niebezpieczne sytuacje na drodze, a dzieciaki odpowiadając na pytania próbują jej pomóc. Poprzez zabawę mają możliwość poznania podstawowych zasad ruchu drogowego . W trakcie zajęć z młodszymi grupami wykorzystywane są autochodziki. Maluchy podczas zabawy w pieszych i kierowców poznają podstawowe przepisy ruchu drogowego i zasady poruszania się pieszych. Za aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymują elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność na drodze po zmroku.
W dniach od 15 do 19 września, przy współudziale Straży Miejskiej i Policji na terenie naszego miasta została zorganizowana akcja mająca na celu prowadzenie systematycznych kontroli miejsc najbardziej zagrożonych patologią. Zwracanie uwagi na czyny społecznie uciążliwe takie jak: spożywanie alkoholu, zaśmiecanie miejsc publicznych, czy używanie słów wulgarnych - to główne cele tej akcji. Kontrolą objęte są w szczególności rejony, skąd napływają zgłoszenia od mieszkańców, a także miejsca gdzie statystycznie dochodzi do największej ilości wykroczeń. Systematyczne prowadzenie tego typu akcji oraz zwiększenie ilości patroli w tym czasie, na pewno wpłynie pozytywnie na eliminowanie takich zagrożeń.
Dzisiaj od rana patrole Straży Miejskiej i Policji bacznie przyglądały się kierowcom parkującym w centrum miasta. Akcja była ściśle powiązana z Kampanią „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”. To już trzecia odsłona tej kampanii i jej celem nieustannie pozostaje poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego oraz funkcjonariusze w trakcie działań wręczali kierowcom serduszka przypominające o konieczności ostrożnej jazdy.
5 września o godzinie 12.00 przy ulicy Jagiellońskiej 8, Prezydent Chorzowa oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej 75 Pułku Piechoty. Wydarzenie zainaugurował koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Po uroczystym złożeniu wieńców, uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do Muzeum Miejskiego, gdzie w tym samym dniu została otwarta wystawa „W garnizonie chorzowskim, w latach 1922-1939". Funkcjonariusze Straży Miejskiej zabezpieczali całą uroczystość – poza pewnymi utrudnieniami w ruchu wszystko przebiegło bez zarzutu.
29 sierpnia na mocy Ustawy z 1997r. o Strażach Miejskich, został uchwalony Dniem Straży Gminnej. Dzięki temu Chorzowska Straż Miejska, podobnie jak pozostałe straże na terenie naszego kraju mogły obchodzić swoje święto. Podczas uroczystości odbywającej się w Urzędzie Miasta, Prezydent z Panią Komendant wręczyli akty mianowania na wyższe stopnie oraz nagrody dla wyróżniających się strażników, a także dokonali podsumowania mijającego roku. Prezydent podkreślił, że Straż Miejska ma znaczący udział w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa na terenie naszego miasta i podziękował funkcjonariuszom za zaangażowanie w wykonywaną pracę. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Rady Miasta, Policji, Straży Pożarnej oraz instytucji na co dzień współpracujących ze Strażą Miejską.
1 września to dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Tradycyjnie już z tą datą, na drogach w pobliżu szkół, na przejściach dla pieszych pojawiają się dzieci i młodzież. Droga do szkoły staje się codziennym elementem życia ucznia, aż do kolejnych wakacji. Zapewnienie bezpieczeństwa w drodze do szkoły to zadanie nie tylko dla rodziców, opiekunów, czy nauczycieli , ale także Straży Miejskiej, czy Policji. Dlatego też tradycyjnie, jak co roku w tym dniu rusza akcja „ Bezpieczna droga do szkoły”. W tym okresie funkcjonariusze oprócz pilnowania bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych, prowadzą prelekcje w szkołach w tym zakresie. Głównymi tematami zajęć są obowiązujące na drogach przepisy ruchu drogowego oraz zachęcanie najmłodszych do używania elementów odblaskowych na ubraniach, torbach czy plecakach. Młodzi uczestnicy ruchu uczą się podstawowych zasad poruszania się po jezdni, chodniku, poboczu, tak aby pokonać tę drogę w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Apelujemy do rodziców, szczególnie tych najmłodszych uczniów, aby przez pierwsze dni odprowadzali dzieci do szkoły i pokazali im jak bezpiecznie pokonać trasę i na jakie zagrożenia zwrócić uwagę. Drodzy rodzice, bądźcie dobrym przykładem dla swoich dzieci.
20 sierpnia to dzień w którym po raz kolejny, przy współudziale Straży Miejskiej i Policji została zorganizowana „Kontrola drogowa – pieszy”. Pod lupę zostały wzięte miejsca, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń przy udziale pieszego. Wbiegnięcie na jezdnię pod jadący pojazd i przechodzenie w miejscach niedozwolonych to najczęstsze przyczyny wypadków. Ze statystyk wynika, że poszkodowanymi najczęściej są osoby starsze, w ciemnych ubraniach. Aby zminimalizować ryzyko, apelujemy do pieszych uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów oraz używanie elementów odblaskowych. Według badań - po zmroku, przy złej pogodzie, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, a posiadając na sobie elementy odblaskowe, kierujący pojazdem może zauważyć pieszego z odległości większej niż 150 metrów , więc ryzyko wypadku maleje kilkukrotnie ! Od 31 sierpnia 2014r wchodzi w życie nowelizacja przepisów w tym zakresie. Do tej pory ustawa prawo o ruchu drogowym zobowiązywała do noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym wyłącznie osoby do 15 roku życia. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji, obowiązek używania tych elementów dotyczyć będzie wszystkich pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu oraz poza obszarem zabudowanym.
W okresie wakacyjnym Straż Miejska przyłączyła się do akcji „Akademia Seniora”. Dnia 20 sierpnia w chorzowskiej strefie wolontariatu odbyło się spotkanie uczestników akademii z przedstawicielem Straży Miejskiej. Spotkanie poprowadził kier. ref. prewencji Adam Płonka. Kradzieże , wyłudzenia czy rozboje na osobach starszych to tylko niektóre sytuacje, na które narażone są te osoby. Seniorzy w tym dniu dowiedzieli się w jaki sposób zapobiegać tego typu zdarzeniom, a także jak się zachować, gdy zdarzenie takie zaistniało. Mamy nadzieję ,że były to cenne wskazówki , które chorzowskim seniorom pozwolą czuć się pewniej w naszym mieście. Każdy z uczestników spotkania otrzymał ulotkę zawierającą najważniejsze numery telefonów oraz zalecenia, które miejmy nadzieję, pomogą im żyć bezpieczniej.
Nie minął miesiąc od kiedy przy ul. Kaszubskiej samochód wpadł do zapadliska, a do kolejnego podobnego zdarzenia doszło w tej okolicy. Tym razem z zapadniętego fragmentu jezdni i chodnika strażacy byli zmuszeni wyciągać granatowego Fiata Scudo. Zdarzenie miało miejsce przy ul. Karpińskiego 23, około godz. 7.45. Przyczyną, jak poprzednio była awaria wodociągowa. Miejsce zostało oznakowane i tymczasowo zabezpieczone przez firmę Dromax. Teraz trwają prace zmierzające do usunięcia skutków awarii.
W dniu dzisiejszym na parkingu przy Castoramie, Straż Miejska wraz z funkcjonariuszami Policji przeprowadziła akcję uświadamiającą kierowców o skutkach parkowania na kopertach dla osób niepełnosprawnych bez uprawnień. Kierowcom, którzy zaparkowali w ten sposób, oprócz sankcji karnej, funkcjonariusze proponowali „podwiezienie” do marketu na wózku inwalidzkim. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na problemy osób niepełnosprawnych i zbiegła się z nowelizacją przepisów w tym zakresie. Od 1 lipca 2014r. karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych nie będą już wydawane bezterminowo. Każda karta będzie posiadała okres ważności. Za posługiwanie się nieważną kartą, będzie grozić kara nawet do 2 tysięcy złotych. Wydane wcześniej karty zachowują swoją ważność tylko do 30.11.2014r. Jesteśmy pewni, że sposób prowadzenia akcji dał kierowcom powody do zastanowienia się nad swoim postępowaniem.
Dzisiaj rano dzielnicowi zabezpieczyli ponad 140 paczek papierosów bez akcyzy. Papierosami w okolicach targowiska przy ul. Barskiej, handlował 47 letni mieszkaniec Chorzowa. Strażnicy ujęli sprawcę i wraz z towarem przekazali funkcjonariuszom Służby Celnej.
W dniach 1 i 3 sierpnia br. doszło do kolejnych pogryzień na terenie Chorzowa. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w godzinach porannych, na ul. 3-go Maja przy sklepie „Kaufland”, gdzie ofiarą pogryzienia była 7-letnia dziewczynka, która jadąc na wrotkach została zaatakowana przez psa przywiązanego do haka holowniczego zaparkowanego samochodu. Kolejne zgłoszenie dyżurny otrzymał w nocy z 2 na 3 sierpnia, z ulicy Racjonalizatorów, gdzie starsza kobieta została ugryziona w nogę. W obu przypadkach funkcjonariusze będący na miejscu ustalili właścicieli czworonogów oraz sprawdzili szczepienia, które na szczęście okazały się aktualne. Ponadto właściciele zostali poinformowani o konieczności poddania psów obserwacji w kierunku wścieklizny, która w świetle obowiązujących przepisów, jest obowiązkowa nawet w przypadku posiadania aktualnych szczepień. Dokumentacja z tych zdarzeń została przekazana Policji, celem prowadzenia dalszych czynności.
Ilość napływających w ostatnim czasie tego typu zgłoszeń jest coraz bardziej niepokojąca. Dlatego apelujemy do mieszkańców, aby w przypadku zauważenia bezpańskiego psa, zgłaszali ten fakt do Straży Miejskiej. Wtedy może uda się uniknąć tragedii. Natomiast do właścicieli czworonogów zwracamy się z prośbą o sprawowanie właściwego nadzoru nad nimi.
Przekonani o posłuszeństwie i spokojnym charakterze naszego pupila często zapominamy o zachowaniu podstawowych środków ostrożności. Jakie mogą być tego konsekwencje świadczą chociażby powyższe przykłady.
Nie miał szczęścia właściciel białego peugeota parkującego przy skrzyżowaniu ulicy Kaszubskiej i Lwowskiej. Dzisiaj około godziny 9.00 przednia część jego samochodu znalazła się w zapadlisku. Jak się okazało, nawierzchnia jezdni została podmyta w związku z uszkodzeniem instalacji wodociągowej znajdującej się w zasobach ChŚPWiK. Samochód został wyciągnięty z zapadliska przez Straż Pożarną i przekazany właścicielowi, ustalonemu przez Straż Miejską. Strażnicy oprócz miejsca zdarzenia, zabezpieczyli również wjazd na ul. Lwowską od strony ul. Poniatowskiego oraz ustalili około dziesięciu właścicieli pojazdów znajdujących się w rejonie tego zdarzenia, których poproszono następnie o przeparkowanie. Nie stwierdzono żadnych poszkodowanych osób. Do czasu usunięcia awarii i naprawienia nawierzchni drogi, miejsce będzie dozorowane przez Policję.
W dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych wybuchł pożar w kamienicy mieszczącej się przy ulicy Ficka 3 w Chorzowie. W jednym z mieszkań doszło prawdopodobnie do zaprószenia ognia. Zaczęła palić się kanapa i część mebli. Straż Pożarna szybko opanowała sytuację – ogień nie zdołał się przedostać na sąsiednie mieszkania. Nikomu nic się nie stało. Nasi funkcjonariusze zabezpieczali teren wokół budynku w trakcie trwania akcji.
W ramach programu „Bezpieczne wakacje” Strażnicy Miejscy prowadzą kontrole miejsc i obiektów, na których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży ( placów zabaw, boisk itp.) oraz urządzeń wykorzystywanych do uprawiania sportu i rekreacji. Prowadzone są także kontrole miejsc, na których został wprowadzony zakaz kąpieli. Działania te mają na celu zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie wakacji.
Dnia 25 czerwca na stadionie przy ul. Lompy odbyło się uroczyste zakończenie III edycji programu „Bezpiecznie kibicuję – mądrze dopinguję - młody kibic”. Program ten realizowany jest w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Przez cały rok szkolny w ramach programu strażnicy prowadzili prelekcje dla młodzieży pierwszych klas gimnazjalnych. Młodzież uczyła się metod przeciwdziałania agresji na stadionach i w szkole, jak kulturalnie dopingować oraz jakie są konsekwencje prawne związane z naruszeniem ładu na terenie obiektów sportowych. W ramach podsumowania odbył się międzyszkolny turniej piłki nożnej oraz konkurs na najlepiej dopingujących swoja drużynę. W uroczystości udział wzięli Zastępca Prezydenta mgr Marcin Michalik, przedstawiciele Straży Miejskiej, Policji oraz Straży Pożarnej, a także Ruchu Chorzów , Dyrektor Wydziału Zrządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Dyrektorzy Chorzowskich Szkół Gimnazjalnych.
Dbając o estetykę i czystość na terenie miasta, referat dzielnicowych Straży Miejskiej zorganizował akcję „Plakat” . Akcja jest prowadzona w dniach od 24.06.2014r. do 27.06.2014r. i w tym czasie dzielnicowi zwracają szczególną uwagę na osoby umieszczające plakaty w miescach niedozwolonych . Nalezy pamiętać, że zgodnie art. 63a § 1 Kodeksu Wykroczeń, za umieszczanie plakatów, ulotek w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub bez zgody zarzadzającego tym miejscem, grozi mandat do 500 zł. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom, Urząd Miasta postawił tablice, na których można nieodpłatnie umieścić ogłoszenie. Tablice zlokalizowane są na przystankach komunikacji miejskiej (wykaz miejsc w załączniku poniżej). Przeznaczone są wyłącznie na drobne ogłoszenia dla mieszkańców (dopuszczalny format ogłoszeń max b6).
Raz w miesiącu tablice są czyszczone, firma usuwa wszystkie ogłoszenia i czyści tablice z resztek papieru i kleju.
Wykaz miejsc, w których znajdują się tablice przeznaczone
do nieodpłatnego umieszczania drobnych ogłoszeń
na terenie Chorzowa (załącznik w formacie PDF)
Kolejna edycja programu edukacyjnego Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej - "Bezpieczne Życie", realizowanej przez Wydział Zarządzania Kryzysowego dobiegła końca. W chorzowskim skansenie, w trakcie podsumowania dzieciaki miały okazję zobaczyć pokazy jazdy konnej, występy artystów, czy wziąć udział w zawodach strażackich.
Program jest co roku kierowany do uczniów klas drugich szkół podstawowych i ma na celu poszerzenie ich wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Również Straż Miejska przez cały rok brała czynny udział w tym programie prowadząc systematycznie w szkołach prelekcje na temat bezpieczeństwa.
Wysoka temperatura otoczenia coraz częściej staje się przyczyną tragedii, jest bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu. W okresie letnim szczególnie mocno apelujemy do wszystkich o rozwagę. Nie pozostawiajmy wystawionych na działanie słoneczne w pojazdach: dzieci, osób niepełnosprawnych, osób starszych, zwierząt. W samochodzie pozostawionym w słońcu temperatura może wzrosnąć nawet do 90 stopni. PAMIĘTAJMY - brak rozwagi i wyobraźni może kosztować czyjeś życie.
Każdy, kto zobaczy człowieka, bądź zwierzę zamknięte w samochodzie w upalny dzień na słońcu powinien natychmiast zainterweniować i powiadomić odpowiednie służby.
14 czerwca to kolejny dzień obchodów Święta Miasta w Chorzowie. Pogoda nie dopisała, ale na brak atrakcji nie można było narzekać. Główną ulicą miasta przeszedł długi, kolorowy korowód: międzynarodowe zespoły orkiestr dętych, mażoretki, organizacje pozarządowe, szkoły, przedszkola, wojsko, cheerleaderki i wiele innych. W zabezpieczeniu przemarszu uczestniczyły: Straż Miejska, Policja i służby ochrony. Po paradzie impreza przeniosła się na stadion przy ul. Lompy w Chorzowie gdzie odbył się Festiwal Orkierst Dętych.
Koncerty zespołów „Łzy” i „Perfect” prz Szybie Prezydent, parada i pokazy rycerskie na ul. Wolności i Jagiellońskiej czy Zjazd Rycerstwa na terenie Parku Śląskiego – to tylko niektóre atrakcje zaprezentowane w trakcie obchodów Święta Miasta w dniach 6, 7 i 8 czerwca. Straż Miejska, jak co roku czuwała nad bezpiecznym przebiegiem tych uroczystości.
2 czerwca pod chorzowska estakadą dla najmłodszych mieszkańców miasta został zorganizowany festiwal baniek mydlanych. Inicjatorem imprezy był Urząd Miasta w Chorzowie i Chorzowska Strefa Wolontariatu. W akcję włączyła się również Straż Miejska. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, przy scenie bawiło się ponad 600 dzieci. Chorzowscy strażnicy miejscy w formie zabawy przy wykorzystaniu zestawu edukacyjnego "autochodzik" uczyli najmłodszych zasad bezpieczeństwa na drodze. Dzieciaki wspólnie ze strażnikami mogły poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, wykorzystując w tym celu fantoma do ćwiczeń medycznych.
Statystycznie w Polsce co godzinę jednej osobie stawia się diagnozę – białaczka. Mimo, że na świecie jest zarejestrowanych około 22 milionów Dawców Szpiku, cały czas w Polsce są pacjenci którym nie znaleziono dawcy. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom a zwłaszcza tych najmłodszych pacjentów, Straż Miejska wraz z fundacją DKMS w „Dniu Dziecka” zorganizowała w Parku Śląskim w Chorzowie – „Dzień Dawcy Szpiku”. Rejestracja dawcy polegała na wypełnieniu odpowiedniego formularza i pobraniu wymazu ze śluzówki jamy ustnej. W trakcie akcji udało się pozyskać stu potencjalnych nowych dawców. Również Prezydent Miasta – Andrzej Kotala, dając innym przykład, zarejestrował się w bazie dawców szpiku. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.
W dniu 3 czerwca na terenie Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii odbyły się ćwiczenia praktyczne dotyczące postępowania w przypadku zdarzenia masowego. Celem ćwiczeń było przeprowadzenie praktycznej ewakuacji pacjentów z zagrożonego pożarem obiektu. Akcja miała na celu sprawdzenie działań Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia Ratunkowego, MCZK w zakresie realizacji procedur wynikających z zadań ewakuacji. Straż Miejska również uczestniczyła w ćwiczeniach, zabezpieczając obszar działań.
318 zawodników stanęło na trasie biegnącego przez Chorzów, Katowice i Siemianowice Śl. Maratonu Wolności. Jest to pierwsza taka impreza, a została zorganizowana z okazji 25 rocznicy wolnych wyborów w Polsce. Trasa maratonu przebiegała m.in. przez zoo, skansen, szyb Prezydent, ul. Wolności w Chorzowie, kopalnię „Wujek", ścisłe centrum Katowic oraz kilka ulic w Siemianowicach Śl. Funkcjonariusze Straży Miejskiej brali udział zabezpieczeniu ruchu drogowego na tym wydarzeniu. Jedenastu strażników zostało skierowanych w rejon trasy maratonu na skrzyżowania następujących ulic: Górnicza – Hajducka, Działkowa – Hajducka, Wolności – Bałtycka, Wolności – B.Chrobrego, Kościuszki – Poniatowskiego, Hajducka – Al. Bojowników, Dąbrowskiego – DTŚ,
Impreza przebiegła pomyślnie - podczas biegu nie doszło do żadnych zdarzeń drogowych.
Na mecie najszybszy był Viktor Starodubtsev ze Lwowa, który pokonał maraton w czasie 2:30:18. Wśród kobiet triumfowała Agata Goraj z Katowic z czasem 3:29:24.
W dniu 20 maja 2014 r. na ul. Wolności w Chorzowie odbył się happening ekologiczno - plastyczny, w którym wzięły udział dzieci z chorzowskich przedszkoli. Śmieci idzie precz – ekologia dobra rzecz! Zwierzaki się uśmiechają, kiedy dzieci o nie dbają! to tylko niektóre hasła maluchów zachęcających mieszkańców Chorzowa do dbania o ekologię i porządek w mieście. Dzieci uczyły się właściwego podejścia do zwierząt i ekologii poprzez zabawę - w grupach budowały figurki zwierząt z makulatury. Przedszkolaków odwiedził również Prezydent Miasta Andrzej Kotala zachęcając do dbania o czystość w mieście. Impreza zakończyła się przemarszem ul. Wolności, podczas którego dzieci rozdawały ulotki z akcji - „Nie rób gańby – skludzej po swoim psie”.
W dniu 21 maja br. w Miejskim Domu Kultury Batory odbyła się debata społeczna pt. "My, wy, oni. Senior w przestrzeni publicznej." Konferencja została zorganizowana by aktywizować osoby starsze. Również funkcjonariusze Straży Miejskiej zostali zaproszeni na to wydarzenie. W trakcie części warsztatowej uczestnicy spotkania wypracowali mapę problemów z jakimi borykają się osoby starsze w naszym mieście oraz proponowane rozwiązania. Należy dyskutować, rozmawiać na temat potrzeb, problemów jakie w tej grupie społecznej się pojawiają i wypracować takie wnioski, aby w przyszłości można było je wykorzystać w polityce społecznej miasta - mówi Andrzej Kotala Prezydent Miasta. Obecnie efekty przynosi karta 60+ uprawniająca osoby starsze do rabatów na wszelkiego rodzaju usługi oferowane na terenie miasta. Więcej informacji na temat programu 60+ tutaj
W dniu 22 maja br zawalił się pustostan przy ul. Hajduckiej 63. Na miejsce przybyły służby ratunkowe, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Nikt nie ucierpiał. Strażnicy miejscy zabezpieczali miejsce zdarzenia. Obiekt był wycofany z użytkowania i przeznaczony do wyburzenia, jednak według informacji przebywały na tym terenie osoby zbierające złom. Bezpośrednią przyczyną zawalenia była kradzież elementów metalowych konstrukcji budynku. Sprawcy zostali ujęci przez Policję.
» zobacz galerię zdjęćW dniu 21 maja br. strażnicy miejscy wraz z funkcjonariuszami Policji dokonali kontroli punktów skupu złomu na terenie Chorzowa. Posiadacz odpadów prowadzący punkt zbierania odpadów metali jest obowiązany, przy przyjmowaniu tych odpadów od osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami, do wypełniania formularza przyjęcia odpadów metali. Kontrole tego typu mają na celu eliminowanie skupu złomu pochodzącego z niewiadomych źródeł np. z kradzieży. Podobne kontrole przeprowadzono również w dniach: 7 i 8 lipca br.
W dniach 22.05.2014 i 29.05.2014 na terenie Chorzowa zostały przeprowadzone "akcje pieszy". Tego typu akcje mają na celu dyscyplinowanie wzajemnych relacji pieszych i kierujących. Są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. W ramach działań zarówno strażnicy miejscy jak i policjanci zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą się przyglądali, czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.
W dniu 10.05.2014 r. na strzelnicy LOK w Rudzie Śląskiej odbyły się zawody strzeleckie o Puchar Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Chorzowie. Organizatorami zawodów byli: Wojskowy Komendant Uzupełnień w Chorzowie, Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Rudzie Śląskiej oraz Bractwo Kurkowe Miasta Ruda Śląska. Imprezę objęła patronatem Prezydent Miasta Ruda Śląska. Uczestnikami zawodów byli przedstawiciele służb mundurowych Rudy Śląskiej
i Chorzowa oraz członkowie kół Ligi Obrony Kraju.
Zawody rozegrano w trzech konkurencjach:
karabinek sportowy,
pistolet sportowy,
pistolet centralnego zapłonu. W zawodach brało udział 8 drużyn, w tym również funkcjonariusze Straży Miejskiej z Chorzowa. Niestety podium było ponad naszym zasięgiem. Zwyciężyła drużyna - LOK Towarzystwo Sportowe FLOR-AMATOR Świętochłowice.
Od kilku tygodni mieszkańcy chorzowskiej dzielnicy Maciejkowice skarżyli się na sforę bezpańskich psów grasujących w Dolinie Górnika oraz w okolicy Żabich Dołów. Zwierzęta, w opinii mieszkańców, były agresywne i niemalże terroryzowały spacerowiczów (Żabie Doły i Dolina Górnika to miejsce chętnie odwiedzane przez chorzowian). - Ludzie informowali nas o próbach pogryzień. Aktywność stada była tak duża, że mieszkańcy w ostatnim czasie rezygnowali ze spacerów w tej okolicy – podkreśla Adam Płonka z chorzowskiej Straży Miejskiej. Jak przyznają chorzowscy strażnicy wyłapanie psów nie było łatwe, z uwagi na rozległy i gęsto porośnięty teren. W dodatku zwierzęta urodziły się już w warunkach dzikich. Psy wyłapano przy użyciu chwytaków i specjalnych siatek. Wcześniej zwierzętom podano środki uspokajające. Całe stado trafiło do chorzowskiego schroniska.
20 marca w Chorzowie ruszyła kampania, mająca na celu skłonienie wszystkich właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach. Hasło kampanii „Nie rób gańby. Skludzej po swoim psie” jest w gwarze śląskiej. O skali problemu najlepiej mówią liczby.
Jak wyliczono w Urzędzie Miasta Chorzów, tylko w naszym mieście rocznie na trawniki, skwery czy chodniki trafia ponad 330 ton psich odchodów. Tylko niewielka część jest sprzątana przez właścicieli. Niestety większość z nich problem bagatelizuje. Tymczasem to, co dla niektórych jest tylko problemem estetycznym, dla innych jest sporą niedogodnością. Zanieczyszczone odchodami chodniki to poważny problem dla osób niepełnosprawnych, matek z dziećmi czy osób starszych, poruszających się o lasce.
- Uznaliśmy, że problem, który najbardziej widoczny jest po zimie trzeba wreszcie rozwiązać. Do życia w czystym mieście mają prawo wszyscy mieszkańcy. To jednak wymaga zmiany mentalności przez tych, którzy zapominają, że sprzątanie po swoim psie to obowiązek, który powinien wynikać nie tylko z kultury osobistej. To reguluje prawo – podkreśla Andrzej Kotala prezydent Chorzowa.
Kampania ma przypomnieć też wszystkim, że za nie posprzątanie po swoim pupilu właściciel może zostać ukarany mandatem do 500 złotych.
W Chorzowie ustawiono już ponad 30 dystrybutorów woreczków na psie nieczystości. Można je również odbierać za darmo na parterze Urzędu Miasta w pokoju 28. Woreczek z nieczystością należy wrzucić do jakiegokolwiek ulicznego kosza na śmieci. Nie trzeba szukać specjalnych pojemników na psie odchody. Z myślą o właścicielach czworonogów Chorzów wybudował też dwa wybiegi dla psów.
Miasto wydrukowało kilka tysięcy ulotek przypominających o tym obowiązku. Znaki z hasłem kampanii pojawią się też na koszach na śmieci i chodnikach.
Zobacz spot promujący kampanię na Vimeo:
Statystycznie przynajmniej raz w życiu będziemy w sytuacji, w której trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy. 7 kwietnia była okazja się tego nauczyć: w ramach rozpoczęcia trzeciej odsłony Miejskich Spotkań Medycznych odbyły się szkolenia na fantomach przeprowadzone przez strażaków, strażników miejskich i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, w którym odbyła się akcja. Najpierw jednak zasady prawidłowej resuscytacji tłumaczył Witold Kandziora, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Zespołu Szpitali Miejskich.
Zasada jest prosta: 30 uciśnięć, dwa wdechy ratownicze.
Jeśli ktoś ze względów estetycznych nie chce wykonywać wdechów, wystarczy sam masaż serca - tłumaczy Witold Kandziora, ordynator. - Nic nie zwalnia nas z obowiązku udzielenia pierwszej pomocy, a tej umiejętności nie nauczymy się z książek. Dlatego tak ważne są ćwiczenia na fantomach. Cieszę się, że udało się przeszkolić tyle osób. Choć szkolenie było przeznaczone dla seniorów, uczyła się także młodzież.
- Byłem raz w tramwaju w sytuacji, gdy jedna z pasażerek miała atak padaczkowy - mówi siedemnastoletni Maciek. - Była też w ciąży i gdybym nie zadziałał, pewnie skończyłoby się to bardzo źle. Dlatego teraz powtarzam te ćwiczenia, kiedy tylko się da. Choć zadziałałem odruchowo, do dziś pamiętam telefon męża tej kobiety, który dziękował mi za uratowanie jej życia.
Niestety statystyki nie są dobre: w lipcu śląska policja zorganizowała akcję, w ramach której zaaranżowano wypadek drogowych. Obok zakrwawionych motocyklistów obojętnie przejechało 15 kierowców i jeden rowerzysta. Działa tu tak zwane rozproszenie odpowiedzialności - mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich. - Ludzie liczą, że ktoś inny zareaguje. Tymczasem pierwsze minuty są kluczowe.
Lekarze są zgodni: lepiej zrobić cokolwiek, niż nic.
Każdy uczestnik spotkania dostał podstawowy zestaw do resuscytacji (ustnik i rękawiczki).
Co więcej miasto doposażane jest w automatyczne defibrylatory. - Nie wolno się bać go używać, gdyż on dokładnie instruuje co trzeba robić - przekonuje Adam Płonka, kierownik działu prewencji chorzowskiej straży miejskiej.
Od poniedziałku defibrylator wisi w urzędzie miasta w Chorzowie, trzy jeżdżą w samochodach straży miejskiej. - Za kilka dni pojawi się także w Starochorzowskim Domu Kultury, później zobaczymy, gdzie trzeba będzie jeszcze zaopatrzyć instytucje w taki sprzęt - mów Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Chcemy, by nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie - dodaje.
Miejskie Spotkania Medyczne to okazja do rozmowy z lekarzami pracującymi na co dzień w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Była okazja do spotkania się z ortopedą, geriatrą czy reumatologiem. W planach jest jeszcze spotkanie z neurologiem i gastrologiem. Akcja organizowana jest we współpracy z Chorzowską Strefą Wolontariatu. - Młodzi i seniorzy chcą stworzyć specjalny patrol, który będzie odpowiednio przeszkolony w zakresie udzielania pomocy - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów i osób niepełnosprawnych, która koordynuje działania strefy. - Zrobiliśmy już pierwszy krok: zaczęliśmy naukę ratowania życia. Jeśli choć jedna osoba użyje nabytych tu umiejętności i uratuje komuś życie, to już będzie to ogromny sukces.
Chorzowska Straż Miejska przypomina, że do 30 kwietnia 2014 r. należy przeprowadzić deratyzację wszystkich nieruchomości na terenie miasta. Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach, administratorach, użytkownikach oraz zarządcach nieruchomości i obiektów. Deratyzacja odbywa się na podstawie art. 4 pkt. 8 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst. jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 ze zmianami.) oraz §15 Uchwały Nr XXVII/457/12 Rady Miasta Chorzów z dnia 25.10.2012r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Chorzów. Zabiegi sanitarne związane ze zwalczaniem gryzoni muszą być zorganizowane bez względu na to, czy szczury były zauważane na terenie określonej posesji, czy też nie. Co ważne, wykonanie sezonowej deratyzacji nie zwalnia z bieżącej walki z gryzoniami.
Akcja polega na jednoczesnym i jednolitym wyłożeniu trutki we wszystkich budynkach mieszkalnych, użytkowych, produkcyjnych, magazynowych oraz w hotelach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, zakładach opieki zdrowotnej, sklepach, kawiarniach, barach, restauracjach i stołówkach.
Pamiętać należy, że w miejscach wyłożenia trutki musi znaleźć się wyraźne ostrzeżenie o wyłożeniu trucizny.
Strażnicy miejscy w okresie od 7 do 16 kwietnia sprawdzili już 598 posesji. W wyniku podjętych czynności służbowych w 38 przypadkach stwierdzili, że właściciele posesji nie zastosowali się do obowiązujących w tym zakresie przepisów.
Przypominamy, że właściciele nieruchomości, którzy nie dopełnią obowiązku wyłożenia trucizny mogą zostać ukarani mandatem karnym w wysokości 100zł.
ul. Jana III Sobieskiego 3
41-500 Chorzów
tel. 986 lub 32 2416 145
e-mail: sm@chorzow.eu
www.sm.chorzow.eu